خانه داری

بهترین روش تمیز کردن تمام قسمت های گاز (چدن، شعله، سطح و شیشه گاز)

تمیز کردن گاز - تمیز کردن استیل سوخته پاک کردن شعله پخش کن گازگاز یکی از اجزا اصلی هر آشپزخانه است و برای اینکه آشپزخانه تمیز و زیبایی داشته باشیم، یکی از مواردی که باید به آن توجه داشت تمیز بودن گاز است. بنابراین امروز قصد داریم روشی را ذکر کنیم که بتوانید برای تمیز کردن گاز خود از آن‌ها استفاده کنید.

سعی کردم روشی برای تمیز کردن گاز بگم که از مواد شیمیای و گاز پاک کن استفاده نشود و دردسترس باشد تا شما بدون مشکل یا زحمت خاصی، گاز خود را برق بیندازید.

حتما بخوانید: از بین بردن و تعمیر زنگ زدگی گاز

تمیز کردن تمام قسمت های گاز :

شاید بهترین پیشنهاد این باشد که: حداقل برای هفته‌ای یکبار گاز خود را تمیز کنید؛ تا مجبور نباشید خودتان را برای چربی های مانده و سوخته روی گاز به زحمت بیندازید. همچنین می‌توانید یک جعبه دستمال کاغذی کنار گاز خود قرار دهید و به محض اینکه گاز کثیف شد با دستمال کاغذی آن را تمیز کنید؛ تا همیشه گاز شما تمیز باشد.

اگر گاز شما خیلی چرب و کثیف نیست؛ می‌توانید با یک اسکاچ نرم و مخلوط برابر سرکه، مایع ظرف شویی و آب گرم در عرض چند دقیقه آن را برق بیندازید و شیشه، چدن و تمام قسمت های آن را تمیز کنید.

بعد با یک دستمال خیس سطح گاز را پاک کنید و میله ها و شعله های گاز را آب بکشید.

البته اگر گاز شما از نوع صفحه ای و شیشه ای هست برای آن پست روش تمیز کردن گاز شیشه ای صفحه ای را بخوانید.

اما برای تمیز کردن استیل سوخته و برای پاک کردن شعله پخش کن و میله های اجاق گاز که خیلی کثیف هستند؛ ادامه مطلب را بخوانید.

تمیز کردن گاز خیلی کثیف

تمیز کردن سطح گاز و شیشه فر گاز استیل :

برای تمیز کردن گاز خود اولین کاری که انجام می‌دهید شعله ها و میله های اجاق گاز را بردارید.

برای تمیز کردن سطح گاز، داخل و شیشه فر :

 1. با یک دستمال آشغال های کوچک روی گاز را جمع کنید.
 2. یک پیمانه جوش شیرین با کمی آب داغ مخلوط کنید که جوش شیرین به شکل خمیر در بیاد.
 3. سطح گاز را با آب داغ کمی نم کنید. و جوش شیرین را با یک دستمال به تمام قسمت های گاز بزنید. (خیلی گاز را خیس نکنید که جوش شیرین حالت خمیری خود را از دست ندهد.)
 4. ۱۰ دقیقه صبر کنید و بعد نصف استکان سرکه را داخل اسپری بریزید و روی سطح گاز، اسپری کنید.
 5. بین ۱ الی ۸ ساعت صبر کنید. بعد با اسکاچ نیمه زبر و کمی مایع ظرف شویی روی گاز بکشید تا سوختگی و لک های روی گاز برود.
 6. در آخر با یک دستمال تمیز نم شده سطح گاز را برق بیندازید.

(اگر اجاق گازتون رنگ داره مواظب باشید اسکاچ خیلی زبر استفاده نکنید. تا رنگ گاز آسیب نبیند.)

تمیز کردن گاز با روش خانگی با جوش شیرین وسرکه

این روش حتی برای وقتی که استیل گاز سوخته باشد بسیار مؤثر است.

تمیز کردن گاز لعابی

اگر گاز لعابی دارید باید در تمیز نگه داشتن آن بیشتر دقت کنید. همیشه سطح آن را بعد از پخت غذا دستمال بکشید و اگر قطرات روغن یا غذا روی آن ریخت، سریع تا هنوز خشک نشده آن را تمیز کنید. چون تمیز کردن گاز لعابی بیشتر زحمت دارد و اگر لکه ها خیلی بسوزند، شاید اصلاً دیگر تمیز نشوند.

برای تمیز کردن گاز لعابی سوخته یکی از دو روش زیر را انجام دهید:

روش تمیز کردن گاز لعابی سوخته

قبل از انجام این روش ها میله و شعله های گاز را بردارید.

۱- یک فنجان سرکه داغ شده را با ۲-۳ قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی قاطی کنید روی سطح گاز پخش کنید روی تمام سطح گاز را با پلاستیک بپوشانید. می توانید پلاستیک فریزر را باز کنید و تیکه تیکه گاز را بپوشانید ۱ الی ۲ ساعت صبر کنید که خوب خیس بخورد.

بعد با یک اسکاچ با زبری خیلی کم یا مسواک شروع به تمیز کردن سوختگی و لکه های چربی روی گاز لعابی کنید.

در آخر هم روی گاز دستمال بکشید.

۲- روش دوم هم مثل روش اول است با این تفاوت که: از مخلوط نصف فنجان جوش شیرین و ۲-۳ قاشق غذا خوری مایع ظرفشویی و چند قاشق غذاخوری آب داغ را قاطی کنید که به شکل خمیر در بیاید و بعد روی قسمت های سوخته، قهوه‌ای شده و دیگر نقاط گاز لعابی پخش کنید. بعد روی آن پلاستیک بکشید و بعد از ۲ ساعت گاز را تمیز کنید.

توجه: برای تمیز کردن سطح گاز بخصوص گازهای لعابی به هیچ عنوان از سیم ظرف شویی استفاده نکنید.

تمیز کردن شعله پخش کن گاز و میله های اجاق گاز ( چدن گاز ):

تمیز کردن گاز - پاک کردن شعله پخش کن گاز - تمیز کردن چدن روی گاز

۱- حداقل ۲ الی ۳ ساعت میله ها و شعله های گاز را در مخلوط آب جوش و مایع ظرف شویی و سرکه قرار دهید. بعد از آن با یک اسکاچ زبر یا سیم ظرف‌شویی چربی ها و سوختگی آن ها را پاک کنید و برای پاک کردن سوراخ های شعله گاز می توانید از یک مسواک استفاده کنید.

۲- اگر با روش بالا پاک نشد و هنوز چربی دارد بهترین روش استفاده از آمونیاک است. اما آمونیاک خطرناک است و نیاز به احتیاط زیاد دارد.

هر کدام از شعله پخش کن ها را در یک کیسه پلاستیکی محکم و زخیم قرار دهید و یک سوم لیوان آمونیاک رقیق به ازای هر سرشعله بزرگ، در کیسه بریزید. کیسه را کمی تکان دهید تا آمونیاک به تمام قسمت های چدن برسد و بعد از یک ساعت چدن گاز را بشویید.

تمیز کردن تمام قسمت های گاز و چدن آن

در هنگام استفاده از آمونیاک حتماً دستکش بپوشید، تا می توانید در هوای آزاد اینکار را انجام دهید و از نایلونی استفاده کنید که از آن آمونیاک نشت نکند.

من این روش را امتحان کردم:

گذاشتم گازم که از جنس استیل هست کاملاً کثیف بشه و بعد روشی که در بالا توضیح دادم برای تمیز کردن گاز انجام دادم. که براتون با تصویر میذارم.

تمیز کردن گاز با روش خانگی - قبل از تمیز کردن گاز

تمیز کردن گاز با جوش شیرین و سرکه

تمیز کردن گاز و برق انداختن آن

به نظرم خیلی خوب بود من از گاز پاک کن هم قبلاً استفاده کردم. اما این روش به نظرم از اون هم بهتر بود. حتی برای پاک کردن شیشه گاز و شعله های اون هم از جوش شیرین و سرکه استفاده کردم که عالی بود. من یک ساعت گذاشتم جوش شیرین و سرکه روی گاز بمونه که به نظرم هرچه بیشتر باشه بهتره، شماهم امتحان کنید و نظرتون رو بنویسید.

ترفند من برای تمیز کردن اجاق گاز :

به طور اتفاقی یک روش جدید برای پاک کردن گاز استیل پیدا کردم که خیلی سریع تمام چربی های گاز رو پاک میکنه. این تجربه را برای شما هم میگم، شاید براتون مفید باشه.

شنیده بودم که جوشیدن پوست سیب زمینی در قابلمه رویی باعث براق و سفید شدن آن می شود؛ که البته امتحان کردم و واقعاً، همین طور است و قابلمه رویی با این روش سفید می شود.

خواستم برای کوکو، سیب زمینی بپزم. بعد از اینکه سیب زمینی ها را خوب شستم داخل قابلمه تا نصفه آب ریختم و آن ها رو روی گاز قرار دادم تا بپزند. بعد از اینکه سیب‌ها پختن، دیدم گازم کثیف شده و پر از چربی و قطرات ژله سفت شده‌ای است که شب قبل درست کرده بودم.

فکر کردم شاید پوست سیب زمین باعث براق شدن استیل هم بشه. خلاصه وقتی شعله سیب زمینی ها را که با پوست بودن خاموش کردم. آب داغ سیب زمینی ها رو روی گاز ریختم و بعد از ۵ دقیقه که خنک شد با دستمال گازم رو تمیز کردم. با این روش به راحتی تمام چربی ها و مواد دیگر از روی گازم پاک شد و گازم کاملاً تمیز شد و برق می زد.

تصمیم گرفتم هر دفعه سیب زمینی درست می کنم؛ اینجوری گازم را برق بیندازم، هم خیلی راحته و هم نیاز به مواد خاصی هم نداره. البته با این روش سوختگی های گاز پاک نمیشه و بهتره برای اون ها از جوش شیرین و سرکه استفاده کنید.

چند پیشنهاد ساده برای اینکه گاز شما کمتر کثیف شود :

در بالا روش های تمیز کردن گاز را گفتم اما با رعایت نکات ساده می‌توانید کاری کنید تا گاز کمتر کثیف شود و برای تمیز کردن گاز یا فرتون خیلی خودتون رو به زحمت نیندازید.

۱- همیشه اول اجازه دهید تا غذا به جوش بیاید و بعد به آن ادویه اضافه کنید؛ تا اگر غذا موقع جوش آمدن سر رفت، ادویه ها روی گاز نریزد و گاز را کثیف نکند.

۲- کنار دست خود روی گاز یک پیش دستی قرار دهید تا کف گیر، ملاغه و قاشق‌هایی که حین آشپزی از آنها استفاده می‌کنید را روی آن بگذارید؛ تا قطرات غذا روی گاز نریزد.

۳- یک دستمال کاغذی کنار گاز داشته باشید تا اگر غذایی روی گاز ریخت زود آن را تمیز کنید.

۴- روی سر قابلمه برنج و ماکارنی در حال جوشیدن یک کفگیر چوبی قرار دهید. اینکار باعث می شود تا اگر حواستون به برنج موقع جوشیدن نبود، سر نرود و گاز را کثیف نکند.

۵- وقتی غذایی که داخل فریزر است یا آب دارد، قصد دارید آن را سرخ کنید و روغن داغ است؛ همانطور که می‌دانید با اضافه کردن این غذاها به روغن داغ، قطرات روغن به اطراف پخش می‌شود. بنابراین بعد از ریختن آن‌ها داخل روغن، درب ماهیتابه را چند دقیقه بگذارید تا گاز کثیف نشود.

اگر شما هم در رابطه با تمیز نگه داشتن یا تمیز کردن گاز تجربه‌ای دارید، برای ماهم بنویسید یا نظرتون رو درباره این پست بیان کنید و روش های گفته شده در آن بنویسید.

۳.۹/۵ - (۱۱۱ امتیاز)
کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید

سعیده اسلامیان

طراح و نویسنده سایت چاره دان؛ عاشق برنامه‌نویسی، نوشتن و آشپزی هستم و هر سه به من آرامش می‌دهند. امیدوارم و سعی می‌کنم که چاره‌دان را دوست داشته باشید و آن را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

‫۵۳ دیدگاه ها

 1. سلام تازه گاز صفحه ای شیشه ای خریدم امروز خواستم تمیز کنم که گفتم توی اب جوش یه لیوان سرکه سفید و دو قاشق جوش شیرین بریز بعد نیم ساعت شلعه پخش کن و چدن هارو را بزار توش وبزار نیم ساعت بجوشه که این کارو کردم وقتی از اب درآوردم سفره پخش کن ها بدجوری سیاه شده بودن لطفا کمکم کنید چیکار کنم

 2. سلام گازم صفحه ایی هست و شعله پخش کن گازم خیلی کثیف شده و مخلوط مایع ظرفشویی و سرکه جواب نداد میشه لطفا راهنمایی کنید

 3. سلام خسته نباشید سرشعله ها یا همون شعله پخش کن گازم تیره رنگ شده میخواستم راهنماییم کنید که برگرده ب رنگ اولش

 4. سلام از راهکاری که گفتین استفاده کردم و روی گاز لعابی تماااما لکه های سفید زده و هر کاری میکنم نمیره بدبخت شدم😭

  1. سلام فقط از جوش شیرین و سرکه استفاده کردید؟ تا حالا هیچ کس مشکل شما رو نداشته لعاب گازتون احتمالا جنس خوب نبوده وگرنه سرکه و جوش شیرین دیگه اینقد قوی نیست که رنگ رو ببره.

 5. سلام سرشعله های استیل گازمو داخل ابجوش گذاشتم و سیاه شده واسه سفید شدن دوبارشون پیشنهاد میکنین چه کاری انجام بدم؟؟؟

 6. سلام.. من گاز لعابی رو نمیدونم اما ظروف لعابیم رو هرچند وقت یکبار که رنگ میگیره داخلش مایع ضدعفونی کننده دامستوس با اب قاطی میکنم میزارم بمونه تمام رنگ ها و لک ها رو میبره از ظرف لعابی. درواقع ظرف لعابی فقط با همین راه سفید و مثل اولش میشه پس باید روی گاز هم جواب بده. امتحانش کنین.

 7. سلام من گازم رو به اشتباه با مایع من اسپری کردم و پر از لک های سیاه شده سطحش هم استیله باید چیکار کنم ?

  1. سلام آخه مایع من برای فلزات نیست که برای تمیز کردن سرویس های بهداشتی ، حمام ، وان ، کاشی و سرامیک هست. برای همین به سطح استیل آسیب زده. مطمئن نیستم اما یک نوشابه کوکا خانواده پر گاز بگیر روی سطح گاز پخش کن و بعد از ۱۰ الی ۲۰ ثانیه با یک اسکاچ که خیلی زبر نباشه تمام سطح گاز رو تمیز کن امیدوارم کمکت کنه.

 8. سطح گاز من لعابی‌ه! رنگ قهوه ای گرفته! چیکار کنم پاک شه؟؟!???☹??جوش شیرین +سرکه سفید زدم نشد..همیشه با گاز پاک کن شیمیایی پاک میکردم. البته فکر کنمبخاطر اینه که لعابی ها به نسبت استیل بیشتر رنگ رو به خودشون میگیرن و این در حالیِ که مارک بدی هم نیست. سینجره!

  1. سلام
   یک فنجان سرکه را با ۲-۳ قاشق غذا خوری مایع ظرف شویی قاطی کن و روی تمام قسمت ها لک شده پخش کن روی اجاق گاز را ۱ ساعت پلاستیک بکش و بعد با یک اسفج کمی زبر(نه خیلی که رنگ گاز رو ببرد) تمام قسمت های گاز رو تمیز کن اگر از این روش استفاده کردی نتیجه ای رو که گرفتی رو برامون بنویس متن رو هم بخون آپدیت شده برای اجاق گاز لعابی ممنونم.

 9. سلام میتونی قطعات چدن رو با ترکیب پودر لباسشویی و آب و سرکه بجوشانید چربی از بین میرود

  1. سلام اگه بدین براتون رنگ کوره ای میزنن درست میشه فقط بایدپرس وجوکنیدکجااین کاروانجام میدن.

 10. میخوام امتحان کنم امیدوارم جواب بده. البته روی شیشه گازم اب جوش کتری قطره قطره چکیده موقع چای ریختن حالا سفیدک زده یه جورایی گچ گرفته امیدوارم با جوش شیرین جواب بده

   1. سرکه نمی تونه رنگ رو ببره حتما رنگ گازتون جنس خوبی نداره اخه سرکه اینفدر قوی نیست! سرکه رو اگر رو پوست بریزید هیچ اتفاقی نمی افته چه برسه به رنگ! اگر رنگش رفته رنگ همرنگ گاز رو بگیرید با فرچه لاک یا فرچه آبرنگ جاهایی که لکه شده رو لکه گیری کنید.

 11. سلام بنظرم میتونید روی گازتون فویل بکشید چن وقت یبار ک کثیف میشه عوضش کنید

   1. آره من خودم همیشه فکر می کردم گاز پاک کن خیلی خوبه چون سریع گاز رو پاک میکنه اما وقتی مضراتش رو خوندم ترجیح می دم برای سلامتی خودم و خانوادم که شده از مواد طبیعی استفاده کنم.

  1. گاهی مواد غذایی زیر فویل میریزه بخصوص وقتی غذا سر میره شیر باشه که افتضاحه بدون اینکه متوجه بشید میمونه و بر اثر حرارت بیشتر به گاز میچسبه تا سری بعد که فویل و عوض کنید هم رنگ و جنس گازتون از بین میره هم عامل تجمع سوسکهای ریزه اگرم متوجه بشید زحمتش دوبله هم باید رو فویل و پاک کنید هم زیرشو

 12. سلام من ١ماه گازم رو خریدم سینجر هستش سر شعله ها در میاد توی وسطیش امروز دنبه همراه با گوشت کباب کردم و روغنی که ریخته سیاهش کرده شعله استیل و میشه کمک کنید چکار کنم که بره ؟

 13. سلام برچسب اولیه که روی صفحه گازها هست اول بار من در نیوردم الان اون برچسبا به صفحه استیل گاز چسبیده بعضی جاها هم سوخته با روش جوش شیرین ایا تمیز میشه؟

  1. سلام
   نمی تونم با اطمینان بگم باید امتحان کنید. ولی اگر جوش شیرین و سرکه زدید یک شب تا صبح صبر کنید تا خوب برچسب ها از گاز جدا بشن

 14. سلام
  از سرکه سفید با جوش شیرین استفاده کنیم؟.برای تمیز کردن فر باید چی کارکنم.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   جوش شیرین رو با کمی آب به حالت خمیر درآورید و روی سطج فر با اسکاچ پخش کنید بعد با اسپری روی آن سرکه بزنید یک شب تا صبح صبر کنید و بعد با یه دستمال نم شده داخل فر رو تمیز کنید.

 15. رنگ گاز بعلت زنگ زدگی از بین رفته میشه کاری کرد لطفا کمک کنید
  گاز ۳ ماه خریدم لطفا کمک‌کنید

  1. برای تعمیر زنگ زدگی گاز به تازگی مطلبی در سایت منتشر شده لینک آن را در ابتدای همین پست قرار دادم امیدوارم بهت کمک کنه.

 16. سلام دوستان من اجاق گازم طرح فره کسی میدونه چطوری جوهرنمکی که روش ریخته رو تمیرکنم و اون سایه ای که به وسیله جوهرنمک روی اجاقم افتاده رو محو کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   بله میتونی از هر نوع سرکه ای استفاده کنی. البته سرکه سفید ارزان تر و در دسترس تر هست.

 17. سلام گازم طرح فره نو نو داداشم تازگیا فوت کرده و اعصاب ندارم غذام بحدی سوخته بود رو گاز که الان سطح سفیدش بعد از تمیز کردنقوه ای سوخته شده رنگش چاره ای نیستش که مثل اولش بشه ممنونم

  1. سلام لیلای عزیز
   بهت تسلیت می گم و امیدوارم خدا بهت صبر بده. مخلوط آب داغ، جوش شیرین و سرکه همانطور که در بالا توضیح داده شده به نظرم مفید باشه و بزار یک شب تا صبح این مخلوط روی گاز بمونه.

  2. اگر گاز شما لعابی هست از گاز پاک کن لعابی تیرک و اگر استیل است از گاز پاک کن استیل تیرک استفاده کنید عالیه. تیرک تولید کننده اولین گاز پاک کن استاندارد در ایران است.

  1. خواهش می کنم سعیده عزیز
   باعث افتخار ماست و ممنون بابت انرژی مثبتت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا