آشپزیترفند و تجربه آشپزی

نکات پخت و رازهای خوشمزه شدن خورشت قیمه بادمجان

نکات خوشمزه شدن خورشت قیمه بادمجان که نمی دانیداگر دوست دارید یک خورشت بادمجان جاافتاده و خوشمزه درست کنید، در این پست با نکات و ترفندهای پخت و خوشمزه شدن خورشت قیمه بادمجان آشنا می شوید که شاید تا الان آنها را نمی دانستید. با من همراه باشید تا رازهای یک خورشت قیمه بادمجان عالی و بی نظیر را بدانید.

ابتدا نکات خوشمزه شدن قیمه بادمجان را خواهم نوشت و بعد از آن خلاصه ای از روش تهیه آن را خواهم نوشت.

فوت و فن های خوشمزه شدن خورشت قیمه بادمجان

۱- برای درست کردن خورشت بادمجان همیشه از گوشت لقمه‌ای بجای گوشت چرخ کرده استفاده کنید و اگر گوشت لقمه‌ای نداشتید، از گوشت چرخ کرده قلقلی استفاده کنید. برای قلقلی کردن گوشت حتماً ۵ نکته برای اینکه گوشت قلقلی وانرود را بخوانید.

۲- لپه را دو تا ساعت آب کنید تا نفخ آن گرفته شود، برای گرفتن بوی خامی لپه قبل از ریختن لپه داخل خورشت آن را با کمی روغن تفت دهید.

۳- ادویه و رب گوجه که به خورشت اضافه می کنید، حتماً سرخ کنید. رب گوجه و زردچوبه اگر سرخ نشوند، طعم و بوی زهم می دهند و باعث عوض شدن طعم خورشت می شوند.

۴- برای اینکه گوشت خورشت جا بیافتد رب گوجه، نمک و لیمو را بعد از اینکه لپه و گوشت کاملاً پخت به خورشت اضافه کنید.

۵- برای سرخ کردن بادمجان و اینکه خیلی روغن نگیرد یکی از راههای سرخ کردن بادمجان با روغن کم را استفاده کنید.

۶- از یک عدد لیمو عمانی کوچک ( برای هر ۳ الی ۴ نفر) برای مزه دار کردن خورشت استفاده کنید. بعد از اینکه گوشت و لپه پخت آن را در خورشت بیندازید. خورشت قیمه بادمجان نباید خیلی ترش شود.

۷- وقتی لیمو عمانی و رب گوجه به خورشت اضافه می کنید یک الی ۲ قاشق چای خوری با توجه به میزان خورشتتان، به خورشت دارچین بزنید. همانطور که در پست دو راز برای خورشمزه شدن خورشت قیمه گفتم؛ دارچین فوق‌العاده خورشت قیمه بادمجان را خوشمزه می کند.

۸- علاوه بر رب گوجه یک یا دو عدد گوجه را به چهار قسمت تقسیم کنیم و وقتی بادمجان ها را به خورشت اضافه کردید، گوجه ها روی خورشت بچینید. طعم گوجه تازه موجب خوشمزه شدن خورشت قیمه بادمجان می شود و با وقتی که تنها از رب گوجه استفاده می کنید، کاملاً متفاوت است.

خوشمزه شدن خورشت قیمه بادمجان با گوجه

۹- بعد از اضافه کردن بادمجان زمانی بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه صبر کنید تا بادمجان و گوجه خوب جابیفتاد و کاملاً نرم شوند.  یک دلیل برای اینکه قیمه بادمجان های رستورانی یا نذری طعم خیلی خوبی دارند، این است که  آن ها عجله ندارند و صبر می کنن خوب خورشت جابیافتد.

۱۰- اگر گوشت لقمه ای بزرگ استفاده کنید شکل خورشتتون بهتر می شود و چون طعم گوشت بیشتر حس می شود، خورشتتان را خوشمزه تر می کند.

خوشمزه شدن خورشت قیمه بادمجان مثل خورشت نذری و رستوارن

۱۱- همراه گوشت علاوه بر پیاز فلفل دلمه ای نگینی خرد شده هم سرخ کنید. فلفل دلمه ای به خورشت بادمجان طعم بی نظیری می دهد.

مهم نیست دستور خورشت بادمجانی که دارید چیست. رعایت این نکات برای خوشمزه شدن خورشت قیمه بادمجان با هر دستوری لازم است.

طرز تهیه خورشت بادمجان خوشمزه

۱- ابتدا گوشت و کمی روغن را با حرارت متوسط  حدود ۵ دقیقه تفت دهید. بعد به آن پیاز و فلفل دلمه‌ای که بصورت نگینی خرد کرده‌اید، اضافه کنید تا با گوشت سرخ شود و بوی زهم گوشت را بگیرد. حدود ۱۰ دقیقه باید گوشت با پیاز و فلفل دلمه ای سرخ شود.

۲- بعد به خورشت ادویه بزنید. دستور تهیه ادویه برای همه غذاها را قبلاً نوشتم. حتماً آن را تهیه کنید طعم غذاهاتون با آن عالی می شود. ادویه هم باید حتماً یک الی ۲ دقیقه همراه گوشت تفت بخورد.

۳- بعد به آنها آب در حال جوشیدن اضافه کنید. (آب سرد گوشت خورشت را دیرپز می کند.) صبر کنید ۱.۵ تا ۲ ساعت با حرارت کم گوشت خورشت پخته شود.

۴- بعد نوبت اضافه کردن لپه است. ( لپه را باید حداقل نیم ساعت آب کنید. ) لپه را یا با آب کم جدا بجوشانید و نیم پز کنید. بعد آب آن را بریزید و به خورشت اضافه کنید یا لپه را با کمی روغن ۵ دقیقه تفت دهید و به خورشت بزنید. اگر لپه را تفت دادید در آخر رب گوجه هم با آن تفت دهید. و داخل خورشت بریزید.

۵- بعد از نیم ساعت که لپه هم پخت. نوبت اضافه کردن دارچین، لیمو عمانی به خورشت است. لیموعمانی لپه و گوشت را دیرپز می کند بنابراین باید وقتی اضافه کنید که گوشت و لپه پخته باشند. دارچین تقریبا برای هر ۴ نفر یا قاشق چای خوری سرخالی نیاز است. (اگر رب گوجه را هم هنوز اضافه نکردید، ۵ دقیقه با روغن تفت دهید و در این مرحله اضافه کنید.)

۶- بعد از ۱۰ دقیقه بادمجان های سرخ کرده را داخل خورشت بریزید. ۱ یا دو عدد گوجه را ۴ قسمت کنید و روی خورشت بگذارید.

۷- آب خورشت قیمه بادمجان باید خیلی کم باشد. وقتی بادمجان را اضافه می کنید، کلاً حدود یک لیوان نباید بیشتر آب داشته باشد. بعد از اضافه کردن بادمجان باید ۳۰ دقیقه خورشت با حرارت کم جوش بخورد تا جابیافتد و گوجه و بادمجان ها هم نرم شوند.

چه ترفندهایی برای خوشمزه شدن خورشت قیمه بادمجان خودتون رعایت می کنید؟ لطفاً این نکات را برای ماهم بنویسید.

۴/۵ - (۲۶ امتیاز)
کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید

سعیده اسلامیان

طراح و نویسنده سایت چاره دان؛ عاشق برنامه‌نویسی، نوشتن و آشپزی هستم و هر سه به من آرامش می‌دهند. امیدوارم و سعی می‌کنم که چاره‌دان را دوست داشته باشید و آن را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا