کودکمهارت زندگی

زمان و روش درست از پوشک گرفتن کودک

تجربه من در گرفتن پوشک از کودکبهترین زمان و روش برای از پوشک گرفتن کودک چیست؟ والدین در دوسال اول زندگی کودکشان با دو چالش اساسی روبه‌رو می شوند. یکی گرفتن شیر از کودک و دیگری آموزش دستشویی رفتن به کودک من هم مانند هر مادر دیگری با این چالش روبه‌رو شدم. برای گرفتن پوشک از پسرم خیلی استرس داشتم و اطلاعاتم واقعاً کم بود. بنابراین شروع کردم به گشتن بهترین روش از پوشک گرفتن کودک راه ها و مطالب زیادی درباره گرفتن پوشک از کودک خواندم و قصد دارم تجربه خودم و تمام نکاتی که بسیار به من کمک کرد و واقعاً تأثیرگذار بود را در ادامه براتون بنویسم.

اگر بخوام خیلی کوتاه و سریع در چند جمله روش از پوشک گرفتن کودک را براتون بگم:

 • به کودک خودتون مایعات فراوان بدید،
 • او را مدام هر ۱۵ الی ۲۰ دقیقه به دستشویی ببرید. و ازش سوال کنید دستشویی دارد یا نه؟
 • تا ۳ روز الی یک هفته این روش را تکرار کنید تا کودک کامل دستشویی رفتن را یاد بگیرد.

اما این همه قضیه نیست! برای بیشتر مادران در این بین چالش هایی ایجاد می شود که در ادامه ضمن توضیح روش از پوشک گرفتن کودک در مورد نکات و راه حل چالش هایی ک ممکن است با آن را روبه رو شوید، می نویسم. پس با من تا انتهای این پست که سرشار از نکاتی هست که دوست داشتم یکی به من بگه با من همراه باشید.

اولین گام : زمان صحیح از پوشک گرفتن کودک

اولین گام برای گرفتن پوشک از کودک این است که بدانید فرزندتان برای دستشویی رفتن و از پوشک گرفتن آماده است یا نه؟

بهترین سن و زمان برای از پوشک گرفتن کودک بین ۱۸ ماهگی و ۲ سالگی است. اما این قانون نیست و همه چیز به فرزند شما و آمادگی او بستگی دارد. شاید سن از پوشک گرفتن کودک شما کمتر یا حتی بیشتر باشد. در بعضی جاها گفته می شود تا ۲۸ ماهگی؛

اما برای اینکه  تا حد زیادی تشخیص دهید که آیا فرزند شما آمادگی از پوشک گرفتن را دارد یا نه به موارد زیر توجه کنید.
 آیا کودک شما برای از پوشک گرفتن آماده هست یا نه

علائم تشخیص زمان از پوشک گرفتن کودک

 1. اول از همه کودک باید توانایی راه رفتن را داشته باشد و کمی بتواند سرپا بشیند. یعنی در راه رفتن و ایستادن مهارت کامل پیدا کرده باشد.
 2. بتواند تعدادی کلمه بگوید مثلا “بله” یا “نه” و …
 3. کودک شما از اینکه خیس باشد اذیت می‌شود و  از شما می‌خواهد پوشکش را باز کنید یا خودش سعی می‌کند پوشکش را باز کند.
 4. وقتی مدفوع می‌کند یا پوشکش خیلی خیس است، شما را خبر می‌کند.
 5. پوشکش حداقل برای ۲ ساعت خشک می‌ماند. یعنی تا حدی کنترل ادرارش را به دست آورده؛

این نشانه ها کمک می کند شما متوجه شوید فرزند شما به سنی رسیده که بتوانید پوشکش را بگیرید. برای سه مورد آخر یکی را هم داشته باشد، نشان از آمادگی او دارد و رمان آموزش دستشویی رفتن به کودک شما فرا رسیده.

گرفتن پوشک از کودک چقدر طول می کشد؟

گرفتن پوشک از هر بچه ای متفاوت است و ممکن است بین ۳ روز تا ۱ ماه طول بکشد. گرفتن پوشک از کودک در ۳ روز امکان پذیر است و با روشی که در ادامه خواهم گفت، کودک شما احتمالاً بتواند در ۳ روز دستشویی کردن در توالت را یادبگیرد؛

اما باید بدانید کامل گرفتن پوشک از کودک و آموزش کامل دستشویی رفتن به کودک زمانی بین ۳ روز تا ۲ ماه ممکن است، طول بکشد و همه چیز به کودک شما و  طرز رفتار شما بستگی دارد. پس سعی کنید آرام و صبور باشید تا هم خودتان و هم فرزندتان اذیت نشوید.

روش از پوشک گرفتن کودک چیست؟

۱- وقتی قصد گرفتن پوشک بچه را دارید، در ۳ روز تا یک هفته اول سعی کنید از خانه بیرون نروید. پس بهتر است زمانی برای گرفتن پوشک کودک انتخاب کنید، که قصد سفر، مهمانی رفتن و حتی جابجایی منزل خود را نداشته باشید. (پارک رفتن اشکالی ندارد.)

اما چرا؟

فرزند شما یک تغییر بزرگ را تجربه می‌کند. پس بهتر است این تغییر را در یک جا که هم خودتان و هم فرزندتان راحت هستید، یعنی خانه‌ی خودتان، تجربه کند. بعضی از بچه‌ها حتی تا ۳ ماه اول دوست ندارند در جایی دیگری جز خانه خودشان به دستشویی بروند. پس سعی کنید بیرون رفتن‌های خود را کم کنید یا حتی المکان زمان آن‌ها را کوتاه کنید.

بعلاوه همانطور که گفتم خودتان راحت تر هستید و آرامش خیال بیشتری دارید و این آرامش شما به بچه هم منتقل می شود. و نباید مدام نگران دستشویی کردن او و خیس شدن شلوارش، در جایی که نباید، باشید.

۲- یکی از مهم ترین کارهایی که انجام دهید این است که: ۳ روز تا یک هفته اول مدام به کودک خود مایعات مثل چای، شربت، آبمیوه بدهید. به دو دلیل:

 •  کودک عادت کرده در پوشک دستشویی کند؛ بنابراین ممکن است بعد از باز کردن پوشک دچار یبوست شود. خوردن مایعات جلوی این اتفاق را میگیرد. البته به آنها در این دوره برای جلوگیری از یبوست غذاهای فیبردار مثل میوه ها هم زیاد بدهید.
 •  با دادن مایعات فراوان به کودک، او مدام احساس دستشویی می‌کند و شما می‌توانید هر ۱۰ دقیقه الی ۲۰ دقیقه از او سوال کنید که مامان دیش داری؟ یا هر جمله‌ای که خودتان مناسب می‌دانید و البته در روزهای اول هر ۱۵ الی ۲۰ دقیقه علاوه بر سوال، او را به دستشویی ببرید و مدام تکرار کنید، مثلاً “سبحان می‌خواد بره دیش کنه،” که بچه بفهمد معنای دیش کردن چیست و چگونه باید نیازش به دستشویی را بیان کند.

توجه: همانطور که گفتم : برای ۳ روز اول بطور منظم و مدام از کودک خود بپرسید دستشویی دارد یا نه؟ و هر ۲۰ دقیقه او را به دستشویی ببرید. و سعی کنید با آب یا اسباب بازی مورد علاقش او را سرگرم کنید تا دستشویی کند. و وقتی دستشویی کرد او را تشویق کنید. با شکلات یا با آفرین گفتن.

دادن مایعات زیاد به بچه گرفتن پوشک از کودک را آسان تر می کند.

پرسیدن زیاد از کودک کمک می کند کودک شما سریع تر با مفهوم دستشویی رفتن و بیان آن آشنا شود. برای همین مثلاً بین هر ۲۰ دقیقه که او را به دستشویی می برید دو الی ۳ باز از او سوال کنید که دستشویی دارد یانه؟

برای اینکه کودک شما راحت تر از پوشاک گرفته شود

چیکار کنیم بچه از دستشویی رفتن نترسد؟

۳- هیچ وقت کودکتان را مجبور نکنید تا سر کاسه توالت بشیند. سعی کنید او را بنشانید اما مجبورش نکنید! اگر دوست دارد بایستد و کارش را انجام دهد. اشکال ندارد.

بعضی از کودکان در مراحل اولیه آموزش حتی دستشویی شماره ۲ یا همان مدفوع را ایستاده انجام می‌دهند. اما نگران نباشید، بعد از یک الی دو ماه خودشان متوجه می‌شوند که باید بنشینند. اگر بچه دوست دارد می‌توانید از توالت‌های کوچک پلاستیکی هم که کنار دستشویی گذاشتید، استفاده کنید.

پس اول باید یاد بگیرید که داخل توالت دستشویی کند اما اینکه چطور اینکار را انجام میدهد در وهله اول مهم نیست.

۴- اگر کودک شما دوست دارد مثلاً عروسکش را با خودش به توالت بیاورید؛ اجازه بدهید اینکار را انجام دهد. این مورد هم بعد از چند وقت حل می‌شود و او دیگر وسیله‌ یا خوردنی را با خودش به توالت نمی‌‌آورد.

اجازه دادن به بچه برای آوردن وسایلی که دوست دارند برای از پوشک گرفتن کودک

۵- هر ۲۰ دقیقه که او را به دستشویی می‌برید. اگر کودک دستشویی نکرد، بیشتر از ۴ الی ۵ دقیقه او را آنجا نگه ندارید و در این فاصله برایش قصه بگویید یا اسباب بازیهایش را بهش بدهید، اگر دوست دارد آب بازی کند اجازه دهید این کار را بکند؛ تا از آنجا ماندن اذیت نشود.

بعضی اوقات آب ریختن روی پای کودک موجب می شود دستشویی کند.

نکات خوبی که برای از پوشک گرفتن کودک بیشتر کمک می کند:

۶- در روزهای اول آموزش دستشویی رفتن به کودک ممکن است بچه‌ها موقعی که سرگرم هستند، یادشان برود بگویند که دستشویی دارند بنابراین:

مواظب نشانه‌های کودک خود هنگامی که دستشویی دارد باشید. مثل اینکه زیاد پاهایش را تکان می‌دهد یا یک جایی آرام و بی سروصدا می‌ایستد یا باد معده از او خارج می‌شود و در این موقع او را سریع به دستشویی ببرید.

۹- اگر فرزندتان در توالت دستشویی کرد او را تشویق کنید و بگویید آفرین که دستشویی کردی . هرچه می‌گذرد و متوجه می‌شوید که او در این کار ماهرتر شده است میزان تشویق را کاهش دهید. روزهای اول حتی می‌توانید با دادن چیزهایی که او دوست دارد او را تشویق کنید.

حتی برای اینکه راضی شود به دستشویی برود، به او چیزهای مورد علاقه‌اش را بدهید. نگران این نباشید که عادت میکند بعد از اینکه یادگرفت باید برود دستشویی، دیگر لازم نیست به او جایزه بدهید. خودش اینکار را انجام می‌دهد.

تشویق بچه برای بهتر گرفتن پوشک او

۱۰- کودک شما ممکن است خانه را خیس و کثیف کند و این یک مورد عادی برای هر خانواده‌ای مثل شماست. بنابراین از داد زدن بر سر او و دعوا کردن او بپرهیزید. (به ویژه کتک زدن کودک) باور کنید این کار تأثیری ندارد و فقط تجربه بدی برای کودک خود بجا می‌گذارید و حتی ممکن است کودک شما به لج بازی بیافتد یا حتی بدتر موجب ترس او از دستشویی رفتن شود.

۱۱- اگر به پارک رفتید، همیشه یک دست یا دودست لباس همراه خود داشته باشید. بچه‌ها در روزهای اول هنوز به خوبی نمی‌توانند ادرار خود را کنترل کنند. و ممکن است خودشان را خیس کنند.

۱۲- البته این خیس کردن شلوارش یک نیمه پری هم دارد و اینکه کودک سریع‌تر از وقتی که در پوشک دستشویی می‌کند، متوجه می‌شود که باید نیازش به دستشویی را بیان کند. چون از اینکه شلوارش خیس شده و بو می‌دهد، اذیت می‌شود.

توجه داشته باشید: اگر کودکتان خودش را خیس کرد به او بگویید این کار بد است و او کثیف می شود و باید در دستشویی کارش را انجام دهد. تا حس بدی به اینکه خودش را خیس کند بگیرد.

 

داشتن صبر برای از پوشک گرفتن کودک

۱۳- اگر بعد از یک هفته تلاش برای از پوشگ گرفتن کودک متوجه شدید او علاقه‌ای به دستشویی رفتن نشان نمی دهد و  روزی حتی یکبار هم با تلاش شما در توالت دستشویی نکرد؛ آموزش خود را قطع کنید و یک ماه یا دو ماه دیگر دوباره شروع کنید. چراکه این نشان می‌دهد؛ فرزند شما برای از پوشک گرفتن آماده نیست.

۱۳- بعد از یک الی دو هفته که کودک شما مهارت پیدا کرد. مدام، برای مثال هر نیم ساعت باید از او بپرسید که دستشویی دارد یا نه تا او فراموش نکند. و اینکار را تا یک ماه اول تکرار کنید.

۱۴- ممکن است کودک در روز یاد بگیرد که برود دستشویی اما شب در هنگام خواب خودش را خیس کند. نگران نباشید بعد از یک مدت این مشکل هم حل می‌شود. و بچه کنترل ادرارش بالا می‌رود.

ممکن است در شب هم بچه ها در خواب قبل از اینکه دستشویی کنند علائمی داشته باشند: برای مثال کودکی را می‌شناختم هرموقع شب دستشویی داشت از خواب بیدار می‌شد و گریه می‌کرد و مادرش مه  متوجه می شد که علت این گریه چیه و اون رو سریع میبرد دستشویی؛

بعلاوه بهتر است قبل از خواب به هر ترفندی کودک را به دستشویی ببرید. که با مثانه خالی بخوابد و احتمال ادرار کردن او در شب کم شود.

چند نکته خیلی مهم برای از پوشک گرفتن کودک 

۱۵- به هیچ وجه کودک را در بین اینکه پوشک را از او گرفتید دوباره پوشک نکنید. این کار باعث گیج شدن بچه می‌شود و باعث می‌شود او دیرتر یادبگیرد. برای همین علت بود که گفتم بیرون رفتن‌های خود را کم کنید؛ تا مجبور نباشید بچه را پوشک کنید. این نکته خیلی مهم است! لطفاً دقت بفرمایید.

۱۶- گرفتن پوشک از کودک و از شیر گرفتن کودک نباید هم زمان یا نزدیک بهم باشد. انجام اینکار به کودک از لحاظ روانی و عاطفی ضربه می زند. حداقل دو ماه بین این دو فاصله باشد.

۱۷- برای اینکه به کودک آموزش بدهید تا با مفهوم دستشویی رفتن آشنا شود با او بازی خاله بازی راه بیندازید و جایی یکی از عروسک هایش صحبت کنید بگوید دستشویی دارم (جیش دارم) و ازش بخواهید عروسکش را ببرید دستشویی؛

بهترین روشها و نکات برای گرفتن پوشک از کودک

چند توصیه برای آموزش دستشویی رفتن به کودک

می توانید اسباب بازی‌های او را بردارید و آنها را به دستشویی ببرید. و با این بازی به او آموزش دهید.

در آموزش خود عجله نکنید و اگر کمی طول کشید نگران نباشید. این اصلاً به هوش فزرند شما بستگی ندارد. هر بچه‌ای ویژگی‌های منحصر به خودش را دارد.

در دوران از پوشک گرفتن کودک سعی کنید یک الی دوماه اول به مسافرت نروید تا فرزند شما اذیت نشود.

اگر سن کودک شما اجازه می‌دهد، آموزش  از گرفتن پوشک کودک را در تابستان شروع کنید؛ چرا که بچه از اینکه در زمستان و هوای سرد او را بشویید، شاید اذیت شود. بعلاوه ممکن است سرما بخورد.

نکات مهم از پوشک گرفتن کودک

اگر در زمستان آموزش از پوشک گرفتن کودک خود را شروع کردید، مراقب باشید سرما نخورد. اگر لازم نبود تا می‌توانید او را تند تند نشویید که اذیت شود. حتی در تابستان اگر دوست ندارد تا دستشویی شماره دو نکرده و مجبور نشدید او را نشویید چراکه بعضی از بچه‌ها از آب بدشان می‌آید.

در آخر باید بگم روند از پوشک گرفتن کودک برای هر بچه ای متفاوت است. ممکن است کودک شما ۳ روزه یاد بگیرد، ممکن است یک الی دو ماه طول بکشید لطفا به خودتان و کودکتان سخت نگیرید و نگران نباشید. این روزها می‌گذرد، بنابراین تا می‌توانید به بچه ها محبت کنید.

اگر شماهم تجربه‌ای در زمینه راه‌های گرفتن پوشک از کودک و آموزش دستشویی رفتن به کودک دارید؛ برای کامل‌تر شدن این پست در قسمت نظرات بفرمایید. و اگر از این نکات استفاده کردید، لطفاً برگرید و تجربه خودتون رو بنویسید تا به والدینی که مانند خودتان هستند، بیشتر کمک شود.

۴.۳/۵ - (۱۰۶ امتیاز)
کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید

سعیده اسلامیان

طراح و نویسنده سایت چاره دان؛ عاشق برنامه‌نویسی، نوشتن و آشپزی هستم و هر سه به من آرامش می‌دهند. امیدوارم و سعی می‌کنم که چاره‌دان را دوست داشته باشید و آن را دنبال کنید.

‫۱۰۱ دیدگاه ها

 1. سلام دخترم دوسال و دوماهشه و یک هفته است که از پوشک‌گرفتمس..شبها اصلن جاشو خیس نمیکنه و تا صب خشکه ولی در طول روز به خودش جیش میکنه واصلن جیش و پی پی رو نمیگه..ولی بعد از اینکه به خودش جیش کرد میاد بهم میگه..ایا این طبیعیه و فعلن باید خودم ببرمش دستشویی؟؟چون اگه خودم نبرمش خودش اطلاع نمیده که دستشویی داره…و هر بار باید نیم ساعت توی دستشویی باشم تا جیش کنه چون بلافاصله جیش نمیکنه

 2. سلام وقتتون بخیر پسر ۲۷ ماهه من جیش و پیپی میکنه داخل پوشک اصلا بدش نمیاد و وقتی هم که می پی میکنه خودم بهش میگم پی پی کردی میگه میخوام بازی کنم یعنی بهم نگو و اینکه شبها تا ۲ الی ۳ ساعت پوشکش خشکنه و بعد جیش میکنه ولی بقیه علایم و داره بارها شده داخل دسشویی که بردم بشورمش با اینکه هیچ کاری نمیکنه ولی میگه میخوام جیش و پی پی کنم
  اینها نشونه اینه که هنوز آمادگی نداره؟ یا میتونم شروع کنم براش؟ چطوری بهش بگم که بدش بیاد پی پی کرده داخل پوشکش؟

 3. سلام وقتتون بخیر دختر من در ۲۱ ماهگی خودش دستشویی شو گفت و خیلی راحت از پوشک جدا شد حتی تو روزهای اول یکبار هم خودشو خیس نکرد الان دوماهه که خودش دستشویی میره حتی تو خواب هم بیدار میشه منو صدا میکنه تا ببرمش ولی الان یک هفتس نمیدونم چرا به هیچ عنوان نمیگه دستشویی شو و تو شلواش خرابکاری میکنه متوجه اینکه مثانش پره میشه ولی نمیگه ی دفعه میاد میبینم شلوارش خیسه حتی برای پی پی هم همینکارو میکنه باید چیکار کنم؟

  1. سلام باید با آرومی باهاش صحبت کنید که اینکارش بده باعث میشه کثیف بشه و بوی بد بگیره و مدام ازش بپرسید که دستشویی داره یانه و اگر دستشویش رو گفت حسابی تشویقش کنید.

 4. سلام وقتتون بخیر، دختر من دو سال هشت ماه هست الان دو هفته است حدودا از پوشک گرفتم، روز اول یاد گرفت و تا ده روز هیچ خطایی نداشت و به موقع می گفت، الان چند روز که اصلا دیگه نمی گه و اگر من نبرم دستشویی همش شلوارش خیس میشه، منم نمی خوام مدام بهش بگم مضطرب بشه، با توجه به اینکه کامل می رفت و می گفت به نظرتون چرا اینجوری شده؟

  1. سلام دقیق نمیدونم میتونید با یک روانشناس بالینی مشورت بگیرید اما به نظر من شاید میخواد به نوعی جلب توجه کنه و فک میکنه با اینکار شما بیشتر حواستون بهش هست. سعی کنید باهاش صحبت کنید و اگر رفت توالت و دستشویی کرد تشویقش کنید

 5. سلام من تازه میخوام شروع کنم بچمو از پوشک بگیرم منظورتون از دستشویی همین دستشویی های فرنگی بچه هاست یا دسشویی های خودمون چون من دخترم خیلی ترسو هست نمیره داخل دسشویی خودمون

 6. سلام ببخشید پسر من دو سال و نه ماهش هست . از پوشک گرفتیم . متاسفانه زبانش هم باز نشده و تمرکزش هم کمه . اصلا شبها خودش را خیس نمیکنه .همسرم نگران شده . حواسش هم پرت هست بعضی اوقات جواب میده صداش میکنی بعضی اوقات نه . به نظر شما مناسب هست از پوشک بگیریم ؟ بیشتر از حالاتش متوجه میشیم جیش داره یا اه اه.

  1. سلام اینکه شبا خودش رو خیس نمی کنه نشون میده بچه آمادست اما یه مدت بدون اینکه اذیت بشه با تشویق سعی کنید ببریدش دستشویی اگر نمی تونه بگه هم با اشاره میتونه به شما بفهمونه و اینقد تکرار کنید که یاد بگیره

 7. سلام دخترم دوسال و یک ماهشه الان ۳ هفته اس از پوشک میخوام بگیرمش ولی اصلا دوست نداره بره دستشویی و میگه میخوام توی پوشک می می کنم بعضی وقت ها توی دستشوی کارش رو میکنه بعضی وقت ها نه تو دستشویی اب بازی میکنه در کل همه چیز میفهمه حتی خودش میگه می می تو دستشویی ولی نمیره گریه میکنه دیگه خسته شدم لجبازه نمیدونم ادامه بدم با نه یعنی زوده براش

 8. سلام مجدد من دخترم سه ساله بود فقط نگرانم چون یه هفته هیچ همکاری نکرده زود نباشه برای این کار، چون میگن تا ۵ سالگی هم احتمال داره تو هر بچه ای متفاوته؟؟؟؟

  1. سلام بله، اما اگر دخترتون حرف میزنه و مثلا اگر دستشویی میکنه مخصوصا شماره دو متوجه میشه و میخواد عوضش کنی حالا به هر طریقی اینا نشون میده آماده هست و باید شروع کنید.

 9. سلام دختر من سه سال و سه ماه هست که الان یه هفته است شروع کردم از پوشک بگیرمش. که فقط دو بار پی پی کرد تو دستشویی ولی تو لباسش که بعدم کلی گریه کرد (البته کلا یبوستی هم هست) یک بار هم باز تو دستشویی ولی تو لباسش جیش کرد، مابقی همش تو شلوارش تو خونه جیش میکنه و حتی یکبار هم نگفته جیش داره، گاهی میگه که میبرم ولی جیش نداره . هر نیم ساعت هم ازش میپرسم و میبرم تو دستشویی ولی بازم یکبار هم نکرده. لطفا راهنمایی ام کنید

 10. سلام وقت بخیر دختر من دوسه ماهی بود امادگی از پوشک گرفتن رو داشت منم ۱۹ ماهگی اقدام به از پوشک گرفتن کردم خداروشکر همکاری کرد و عالی بود البته بماند که همش یا مهمون داشتم یا مهمونی بودیم خیلی خوب بود تا حتی از روز اول دیگه شبا پوشکشو خیس نکرد تا یک ماه حواسم بود خودسم جیش و پی پی داشت سریع میرفت دستشویی یک هفته اخر دیگه اصلا خودشو خیس نمیکرد تا اینکه از دو روز پیش از خواب بیدار شده هر چند دقیقه یکبار شورتشو خیس میکنه حالت نشتی حتی تو این دو شب تو خواب هم جیش کرده البته من پوشکش میکنم هربار میخوام ببرم دستشویی بازش میکنم ممنون میشم کمک کنید میترسم همینجوری بمونه

 11. سلام دختریک ماه دیگه دوسالش کامل میشه چندروزه که میخوام ازدیش بگیرمش ازپوشک بدش میادوبه خاطرسرماداهل حمام میبرمش که البته اونجاهم کاسه توالت داره اماوقتی میبرمش اونجااصلا نمیشینه یااگه بشینه دیش نمیکنه وزودپامیشه حواسش به بازی کردنه.وخیلی اذیت میکنه حتی تایک ساعت هم باهاش بازی کردم امابازم دیش نمیکنه بعدش به زورمیارمش بیرون وتوشلوارش دیش میکنه.میخواستم راهنمایی کنیدبگیدچکارکنم یااصلاممکنه الان وقتش نباشه؟

  1. سلام این که میگید از پوشاک کردن بدش میاد یعنی وقتش رسیده بهتره نبریدش داخل حمام ببریدش داخل دستشویی بعد اون هنوز نمی دونه باید تو دستشویی دیش کنه باید مدام بهش بگید که باید اینجا دیش کنی و دیش کردن تو شلوار کار بدیه بهش مایعات بدید هر ۲۰ دقیقه ببریدش دستشویی اونجا سرگرمش کنید لازم نیست حتما بشینه حتی اگر تمایل نداره اجازه بدید برای روزای اول بایسته اگر میدونید دیش داره ولی داره امتناع میکنه یه ذره آب سرد یا ولرم بریزید روی پاش (خیلی کم نه خیلی که اذیت بشه) وقتی دیش کرد حسابی تشویقش کنید و بهش بگید باید همیشه اینجا دیش کنی

 12. سلام دخترم یک سال و ۸ ماهشه دو روزه میخوام از پوشک بکیرم میبرمش توالت اونجا کلی بازیگوشی میکنه گاهی هم جیش نمیکنه مجبورم میام بیرون پوشک میکنم دوباره بعد بیست دقیقه یا کمتر که میگم بریم جیش کنی باز میکنم خبس کرده تو توالت کلافم میکنه گاهی جیش میکنه گاهی هم نه اخه خنوز تمیتونه کامل صحبت کنه فقط گاهیی میبرمش که میگم جیش کن میگه جیش دیگه هم نمیگه اگه خودش خیس کنه البته دوبار هم که پی پی کرده سرپا بوده و از پی پی کردن ترسیده

  1. سلام بیرون که میاد دیگه نباید پوشکش کنید. اینجوری بچه متوجه نمی شه پوشکش رو بکنید و نکات گفته شده در متن رو رعایت کنید. مدام باید ازش بپرسید و هر بیست دقیقه ببریدش دستشویی. برای اینکه معنیشو بفهمه وقتی جیش می کنه بگو جیش کردی که متوجه بشه یعنی چی

 13. سلام من چندروز پیش پیام دادم خداروشکراز فرداش بطورمعجزه اسایی دیششو میگف.و کاملا درک کرده رابطه دسشویی و دیش.ولی برای مدفوعش طبق گفته شما بهش گفتم بده.بایدتودسشویی انجام بدی بو میده و حتی پی پی شم خودش میدید نمیدونم چراپسرمن ک روزی سه بار قبلا پی پی میکرد.الان شده ی بار.واینکه نمیدونم ترس داره.ومیترسه از پی پی ش.و اصلا نمیشینه دو دیشویی.مخصوصا امروز ک گف جیش تو شلوارش پی پی کرداصلانمیذاشت شلوارشودربیام و گریه میکرد ومیترسید.بنطرتون چیکار کنم ک ترس نداشته باشه واینکه ممکنه دعوای من باعث شده باشه?رحمم اومدبهش وقتی التماس میکردشلوارشودرنیارم

  1. سلام داخل متن هم اشاره کردم که ممکنه بچه ها اوایل دچار یبوست بشن این خیلی نگران کننده نیست بهش مایعات و غذاهای فیبر دار بیشتر بدید و اینکه نمی خواد شلوارش رو درباید یا خجالت میکشه یا میترسه از اینکه میگد دعواش کردید احتمالا میترسه سعی کنید با تشویق و به آرومی راضیش کنید که شلوارش رو بکنید مثلا با اسباب بازی که دوست داره ببریدش در حالیکه سرگرمش می کنید شلوراش رو بکنید و برای نشستن سر دستشویی مجبورش نکنید گفتم بعضی بچه ها می ترسن،د با آرومی و کم کم راضیش کنید حتی ممکنه روزای اول ایستاده کارشو بکنه اولین مرحله اینه یاد بگیره بره دستشویی بعد کم کم همه مراحل رو یاد می گیره

 14. سلام.من پسرم ۲۸ ماهشه .سه هفتس شروع کردم پوشک پاش نمیکردم و حداقل شرت آموزشی بیرون از خونه پاش کردم.اما تواین سه هفته شایدو دوسه بار گفته جیش دارم و نبرم دسشویی شلوارشو خیس میکنه!واقعادیگه بریدم…همه کاری هم کردم و از نظر فکری هم روش کارکردم و کلی تشویقش کردم اما انگار نمیتونه خودشوبگیره!ممکنه هنوز زودباشه؟

  1. سلام
   اگر وقتی می برید دستشویی کارشو میکنه ولی نمیگه شاید هنوز یاد نگرفته نیازشو بگه و بگه جیش داره برا اینکه یاد بگیره هر ۱۰ دقیقه ازش سوال کنید جیش داری؟ تا هم با کلمش آشنا بشه هم یاد بگیره، با عروسک یا ماشینش هم خاله بازی راه بندازید مثلا بهش بگیرید ماشینت یا عروسکت جیش داره کجا ببریمش؟ و … تا یاد بگیره ، به علامت های که موقع دستشویی داشتن داره هم توجه کنید بعضی وقتا بچه سرگرم بازی میشه یادش میره شما علامت رو دید ببریدش دستشویی و قبلش ازش باز بپرسید که بفهمه باید بگه. میدونم سخته چون خودمم این دوران رو گذروندم بعضی بچه ها سه روزه راه میفتن بعضی تا چند ماه طول میکشه باید صبرکنیم دیگه 🙂 اون طفلکی ها هم نمیدونند

   1. سلام.پسر من دوسال و چهارماهشه.سه روزه شروع کردم.روزای اول ک مقاومت میکرد واسه دسشویی رفتن اما الان راحتتره.ولی باید خودم هرنیم ساعت ببرمش.وگرنه خودش جیششو ونمیگه اگه هم خیس کنه بدش نمیاد.البته من شورت آموزشی پاش میکنم.پی پی شم ک تو شلوارش میکنه اصلا تو دسشویی پی پی نمی کنه.هر موقع هم میپرسن میگه نه.علائم از پوشک گرفتن کمی داره.بنطرتون دوباره پوشکش کنم ودوماه بعدبگیرمش?

   2. سلام به نظرم اینکار رو نکنید چون یک قسمت مسیر رو رفتید و دوباره پوشکش کنید بعدا دوباره باید همین مسیرا رو برید درسته نمیگه ولی شما هر ده دقیقه ازش بپرسید تا یاد بگیره و هر نیم ساعت هم ببریدش برا دستشویی شماره دوش هم توجه کنید به علائم قبلش ببریدش تو دستشویی وقتی اونجا کارشو کرد خیلی تشویقش کنید که بدونه باید تو دستشویی کارشو انجام بده.

 15. سلام ممنون از توضیحات مفیدتون. دختر من دو سال و دو ماهش هست و چندروزی نمیذاشت پوشکش کنمو منم شروع کردم پنج روزه از پوشک بگیرمش. اوایل متوجه نمیشد اما الان کاملا میفهمه جیش چی هست و اگه بیاد دستشویی جیش میکنه. اما من سه تا مشکل دارم اینکه دختر من روزی سه بار پی پی میکرد اما از روزی که شروع کردم یبوثت شدید گرفته و خیلی نگرانم. مشکل دومم اینکه باوجود خریدن خوراکی و جایزه و استیکر اما گاهی برای اومدن به دستشویی مقاومت میکنه و اگرم ببرمش جیش نمیکنه و میاد بیرون جیش میکنه و مشکل بعدیم اینه که خیلی وقتا هم میگه مامانی جیش دارم اما این یعنی جیششو داخل شورتش انجام داده و چطور باید بهش بفهمونم که قبل اینکه جیشش بریزه باید بگه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام
   خواهش می کنم. او یبوستش که در متن هم گفته شده عادیه بهش بیشتر غذاهای فیبردار و مایعات بدید. باید یکاری کنید از اینکه خودشو خیس کنه بدش بیاد وقتی خودش رو خیس میکنه بهش بگید وای بو میده الان و … خلاصه یکاری کنید هم متوجه بشه هم بدونه این کار بدیه. راهنمای بیشتری نمی تونم بکنم چون شما بیشتر کودک خودتون رو میشناسید.

 16. سلام. من دو هفته هست پسرمو که ۲ سال و ۸ ماهشه از پوشک گرفتم.
  ولی دو تا مشکل دارم. یکی اینکه هنوز پی پی شو تو شرتش می کنه. یا اگه صبح بعد از خوابش بکنه تو پوشکش.
  یکی دیگه اینکه ایستاده جیش می کنه و به هیچ وجه نمیشینه.
  در ضمن بیرون از خونه بریم جیششو نگه می داره و میگه دستشویی.
  واقعا کلافه شدم. مخصوصا برا پی پیش نمی دونم چیکار کنم. سر پا هم به هیچ عنوان دوست نداره

  1. سلام
   اگر متن رو کامل خونده باشید گفتم شاید بچه ها چند ماه اول ایستاده جیش کنند و بهشون سخت نگیرید کم کم که یاد گرفتند باید برن دستشویی و براشون عادی شد اونوقت شروع کنید با ملایمت بهشون یاد بدید که بشینند.
   برا مورد دوم هم باید بفهمه اشتباه و کار بدی انجام میده وقتی اینکار رو میکنه باهاش حرف بزنید و بگید ببین شورتت کثیف شد و بو میده تا بدش بیاد و بهش بگید باید کارشو داخل توالت انجام بده.

 17. سلام خسته نباشید من پسرم ۲ سال و ۱۵ روزه دو روزه شروع کردم از پوشک بگیرمش ولی واقعا دیونه شدم ، مشکل اینه که رو کاسه نمیاد باید کلی خواهش و تمنا و استفاده از هزار ترفند داشته باشم تا بیاد توالت, خب وقتی هم میره رو توالت میشنه دفع نمیکنه ادار هم داره ولی انجامش نمیده همین که شلوارشو پاش کردم خودشو خیس می کنه واقعا کلافه شدم لطفا کمکم کنید

  1. سلام
   مجبورش نکنید حتما بیاد رو کاسه توالت چون بعضی بچه ها ترس دارند اجازه بدید یه گوشه از توالت کارشو بکنه بعد که عادت کرد اونوقت کم کم یادش بدید که باید روی کاسه توالت بشینه. از اونجا می ترسه که کارشو انجام نمیده. اول فقط بهش یا بدید که باید تو توالت دستشویشو انجام بده بعد کم کم دیگر چیزا بهش یاد بدید البته بعضی بچه ها ترسی ندارند و از همون اول همراهی می کنند.

 18. سلام. من پسرمو دارم از پوشک می گیرم. هر ۲۰ دقیقه می برمش دستشویی. با این حال بازم دو سه بار در روز رو فرش جیش می کنه. میخوام ببینم این طبیعیه؟ آخه زودتر از ۲۰ دقیقه هم که نمیشه ببرمش. مایعاتم خیلی نمیخوره که مدام دستشوییش بگیره. به نظرتون چیکار کنم؟

  1. سلام آره طبیعه روزای اول بچه ها هیچ کنترلی رو خودشون ندارن بین ۲۰ دقیقه هم چند بار ازش بپرسید که جیش داری یا نه که یاد بگیره نیازشو بگه

 19. اونوقت اگر برای مثال بردمش دستشویی جیش نکرد. بعد که آوردمش توی شلوارش کارشو کرد، چه مدت بعدش ببرمش دستشویی؟ قطعا ۲۰ دقیقه بعد از جیش که دوباره نمیکنه

  1. برای همین باید مدام بهش مایعات بدید که هر ۱۵ الی ۲۰ دقیقه دستشویش بگیره. اگر شلوارش رو خیس کرد بهش بگید که کار بدیه و شلوارش کثیف شده و بو میده که بدونه نباید اینکار رو بکنه.

 20. با سلام. من پسرم دو سال و نیمشه. بدشم نمیاد از دستشویی. یعنی یه روز هر یک ساعت یه بار بردمش دستشویی و مایعات بهش دادم. اما کارشو تو دستشویی نمی کرد. میخوام ببینم از کجا معلوم بین این دفعاتی که میبرمش دستشویی کارشو نکنه؟ یعنی چون بعدش پوشکش می کردم نمی فهمیدم کی جیش می کنه. بعد دستشویی یا قبلش. میشه لطفا راهنمایی کنین؟

  1. سلام
   اگر میخواید از پوشک بگیریدش روزای اول باید هر ۲۰ -۱۵دقیقه ببریدش دستشویی تا یاد بگیره کارشو اونجا انجام بده بعدم اصلاً در بینش دیگه پوشکش نکنید.

 21. سلام پسرم۲۲ ماهشه.فکرمیکنم آمادگی پوشک گرفتنوداره.و میخوام تاقبل ازدوسالگیشم ازشیربگیرمش.سوالم اینه اول پوشکشوبگیرم بعدیکماه بعدشیرشواشکال نداره؟!

 22. سلام وقتتون بخیر.پسر من ۲۸ ماهشه چند ماه پیش شروع کردم که از پوشک بگیرمش اما خیلی اذیت میکرد اصلا دستشویی رفتن رو دوست نداشت دو یا سه بار میومد بعد دیگه نمیومد و من هم ناامید شدم.اما الان تصمیم گرفتم دوباره شروع کنم امروز امتحان کردم خوشبختانه مدفوعش رو چند ماهه داخل پوشک انجام نمیده و بهم اطلاع میده و میبرمش دستشویی خیلی راحت انجام میده اما ادرارش رو نمیگه یا وقتی که ادرار میکنه میگه مامان جیش دارم،واقعا عاجز شدم نمیدونم چیکار باید بکنم؟

  1. سلام
   مطمعنا از قصد این کار رو نمی کنه و هنوز یاد نگرفته که میتونه ادرارش هم بیرون پوشک انجام بده شماهم باید با روش های گفته شده در متن یعنی با مایعات دادن بهش، مدام بردن به دستشویی و تشویق کردنش بهش یاد بدید که ادراش هم داخل دستشویی انجام بده.

  2. ممنون از پاسخگویی تون.
   پسر من خیلی تند تند ادرار میکنه یعنی هر ده دقیقه ادرار میکنه.حتی گاهی اوقات هر دقیقه که میبرمش باز هم پوشکش خیسه.برای همون مایعات زیاد نمیتونم بهش بدم چون میترسم بیشتر بشه ادرارش.اگر خودم به همین شیوه تند تند ببرمش دستشویی به نظرتون ب مرور کمتر میشه ادرارش یا ربطی به اون موضوع نداره؟

   1. ببنید در متن هم گفتم یکی از نشانه هایی اینکه بچه برای گرفتن پوشاک آماده شده اینه که بچه دیگه خیلی تند تند پوشکش رو خیس نمی کنه در واقع میتونه برای ساعتی مثلا بین ۱٫۵ ساعت بدون اینکه دستشویی کنه پوشکش خشک باشه. اصلاً به سن بچه و هوش بچه هم بستگی نداره شاید باورتون نشه مادری رو میشناختم که میگفت از ۶ ماهگی بچه م دیگه داخل پوشک جیش نمی کرده و مادری رو میشناختم که تا ۵ سالگی بچه شو پوشک می کرد اما بهترین سن گرفتن پوشک معمولاً بین ۱۸ ماهگی تا ۲۴ ماهگی است.
    اینکه میگید هر ۱۰ دقیقه ادرار میکنه یعنی هنوز کنترلی روی ادرارش نداره. چند روز بدون اینکه بهش فشار بیارید هر ۱۰ دقیقه ببریدش دستشویی و مدام بهش بگید اینجا باید جیش کنی ببینید چی میشه اگر همراهی نکرد. شاید هنوز وقتش نرسیده بهتره در این مورد با یک دکتر یا روانشناس خبره مشورت کنید که بهتر راهنماییتون کنه.

 23. سلام من پسرمو تقریبا ۴ روزه از پوشک گرفتم البته خودشم همکاری میکنه حالا بماند بعضی وقتها توی شلوارش ادرار و مدفوعش رو انحام میده.اولین روز که شبش مدفوعش رو انجام داد تا شب سومش انجام نداد شب سومش مدفوعش رو کمی انجام داد ولی یکمی دیگش رو دیرتر که البته اون رو هم وقتی بهم اطلاع داد ک تو شلوارش کرده بود.من خیلی صبورم فقط مشکلم اینه بعد شب سوم ک دیشب بود امشبم داشت البته از غروب کمی مدفعشو کرد.ولی ازساعت ١١ ونیم کم دیگشو انجام داد ولی بقیشو دیگه نکرد انقدر گریه کرد ک داشتم نگران میشدم حالت یبوست داشت فکر کنم درد داشت چون اخرش هر کاری کردم باهاش بازی کردم وقتی بهش فشار میومد با گریه میگفت بیا بریم در صورتی ک داشت مدفعشو بزور نگه میداشت اخرش تسلیم شدم دیدم فایده نداره نخواستم بهش فشار بیارم از دستسوی اوردمش بیرون الان نگرانیم اینه ک چکار کنم اینجوری نشه قبلن تو پوشکش بدون هیچ مشکلی انجام میداد حتی موقعی ک بعضی وقتا یبوستم دادشت ایا دلیلش چیه خواهشا راهنمایم کنید خیلی دلم براش میسوزه میترسم این روال پیش بره و از ترس یبوست دیگه مدفعشو انجام نده

  1. سلام یکی از مواقعی که بچه ها دچار یبوست میشن وقت گرفتن از پوشکه این عادیه بهتره زیاد بهش مایعات و غذاهای فیبر دار بدید که کمتر دچار مشکل بشه اگر خیلی سخت یبوست گرفته ببرید دکتر تا بهش دارو بده خوب میشه.
   بخاطر دردی که موقع دفع داشته شاید یکم اذیت شده بخاطر همین ترسیده شما سعی کنید با دادن غذاهای آبکی مثل سوپ و کاهو، کیوی و … یبوستش رو حل کنید بعد که دیگه بدون مشکل کارشو بکنه اون ترسش هم کم کم می ریزه.

  1. سلام. یعنی همون روز اول کلا از پوشک بگیریم و ببریمش توالت ؟
   دخترم یک ماه و نیم دیگه دوساله میشه . خیلی اصرار داره بره توالت .. وچندین بار در روز میبرمش و اغلب تو دستشویی جیش و پی پی هم میکنه .. اما مجددا بلافاصله پوشک میکنم .. منتطرم هوا گرمتر بشه بعد .. کارم درسته ؟
   استفاده از شورتهای مخصوص اینکار را توصیه میکنید ؟

   1. سلام اینکه میخواد بره دستشویی یعنی بچه الان آمادست که پوشک رو ازش بگیرید. بهتره دیگه اصلا پوشکش نکنید چند روز کارتون سخت میشه و باید مدام ببریدش دستشویی اما این مرحله رو باید بگذرونید. اگر در حین پوشک گرفتن دوباره پوشکش کنی بچه دچار دوگانگی میشه و دقیقا نمیدونه چیکار کنه.
    شورت ها مخصوص هم خوبه و تا حدی کمک میکنه خونه کمتر کثیف بشه اما به بچه کمک خاصی نمی کنه

 24. خیلی سخته هرنیم ساعت بچه روببری وهربار۵دقیقه نگهش داری و شعر وآوازبخونی براش
  پس چجوری به کارای خونه برسیم؟

  1. ۳-۴ روز اول یکم سخته اما چاره ای نیست بعضی بچه ها ممکنه همون روز اول راه بیفتن اما بعضیشون تا ۷- ۱۰ روز هم اذیت می کنن. بلاخره باید یه طوری مدیریت کنید که تو این دو سه روز کمتر کار خونه داشته باشی

  1. سلام روزای ابتدایی برای آموزش بچه باید اینکار رو بکنید نه مشکلی پیش نمیاد اگر جیش نداشته باشه نمی کنه

 25. سلام،پسر من ۳ سالشه،یکبار تو ۳۰ ماهگی شروع کردم که اصلا همکاری نکرد،منم ولش کردم تا الان،الانم که ۳ سالشه هر ۱۵ دقیقه میبرمش دستشویی،بعضی اوقات جیش میکنه،و خیلی اوقات تو شورتش جیش میکنه،اما وقتی تو شورتش جیش کنه اصلا نمیگه که جیش کرده و عین خیالش نیست و با همون شورت خیس به بازیش ادامه میده و اصلا سختش نیست،و اینکه خیلی زود به زود جیش میکنه،پسر من قبل از اینکه از پوشک بگیرمش وقتی بیرون میرفتیم اصلا تو پوشکش جیش نمیکرد اما الان اگه نیم ساعت ببرمش بیرون تو شورتش جیش میکنه،لطفا راهنماییم کنین،نمیدونم باید چیکار کنم

  1. سلام پسر شما چون ۳ سالشه بهتر حرفتون رو متوجه میشه پس کاری کنید که بدونه این کار بدیه وقتی خودش رو خیس کرد باهاش صحبت کنید بگید: وای الان جیش کردی تو خودت خودتو خیس کردی چقدر بو میدی تا حس بدی نسبت به اینکار پیدا کنه. و هر نیم ساعت ببریدش دستشویی و هر ۱۰ دقیقه ازش سوال کنید جیش داری یا نه تا یاد بگیره که نیازش رو بگه و بگید نباید خودتو خیس کنی باید بری دستشویی اینقدر تکرار کنید تا کاملا متوجه بشه و هر بار داخل دستشویی جیش کرد تشویقش کنید هم خودتون و هم پدرش

 26. سلام من مورد ۱۴ رو نتونستم رعایت کنم مهمون بودیم نمیشد بررم دستشوی گفت جیش دارم خودم زدم به نشنیدن گریه ام گرفته بود کاملا معذب بود بچه ….کرد تو پوشکش فرداش باز مهمون بودیم همش خانواده همسر بود نمیتونستم نه بیارم نریم به دلایل مختلف الان بچه ام اذیت میشه….خلاصه الان باز تو پوشک میکنه و اینکه مثل قبل نمیگه و حتی برای تعویض پوشک هم دیگه به زور میبرمش

  1. سلام بله متاسفانه باید از اول شروع کنید. البته همه بچه ها اینجوری نیستن ولی اکثرا واکنش نشون میدن

 27. سلام
  دختر من سه سال هست سه ماه که از پوشک گرفتیم ولی مدفوعش را هنوز نمیگه

  1. سلام
   اگر نظرات رو بخونید دوستان زیادی بودن که مشکل شما رو داشتن راهنمایی هایی برای حل مشکلشون گفته شده اونا رو انجام دهید.

 28. سلام من دخترم دوسال و دو ماهشه. یک ماه بیشتره که شروع کردم برای ازجیش گرفتن. ادرارشو میگه ولی مدفوعشو اصلا نمیگه شورت اموزشیش رو کثیف میکنه. لطفا بگین چیکارکنم. انواع تشویق و تنبیه رو هم امتحان کردم ولی فایده ای نداره.خواهش میکنم راهناییم کنین

  1. سلام
   به نظرم بهتره کاری کنید از اینکار بدش بیاد. میتونی یه روز برید گردش یا تو حیاط که خونه رو کثیف نکنه بعد اجازه بدی شورتش رو کثیف کنه یکی دو ساعت شورتش رو عوض نکنید تا یکم اذیت بشه و متوجه بشه بو میده و کثیفه، چند بار هم تو این فاصله بهش بگید وای اگر تو شلوار اینکار رو انجام بدی بو میدی کثیف میشی باید بریم دستشویی، مثل همه که میرن و … هرچی که به می بینید می تونید قانعش کنید، لطف کنید اگر با این راهکار یا روش دیگه ای جواب گرفتید، برگردید و همینجا برای همه مادرانی که مشکل شما رو دارند راهکارتون رو بنویسید.

 29. سلام به مادرهای عزیز. راستش تجربه من خیلی با شماها متفاوت انگار. من از اول به نظرم پوشک خیلی راحت و خوب بود هم برای مادر و هم بچه و به نظرم بچه هرچه بزرگتر میشه بهتر و سریعتر یاد میگیره. پسر من سه سال و نیمشه و من سه هفته پیش یهو تصمیم گرفتم پوشکش نکنم. صبح که پوشکش رو عوض کردم شورت اموزشی پاش کردم و دو ساعت بعدش بردمس توی حمام اب باز کردم جیش کرد. بهش گفتم جای جیش اینجاست دیگه. حتی موقع خواب بعد از طهر و شبش هم پوسکش نکردم و جالب اینکه خودش رو هم خیس نکرد. الان هم توی خونه کاملا بدون پوشکه فقط مهمونی پوشکش میکنم. به نظر دیر اقدام کنید هم خودتون خیلی راحتید و هم بچه ها

  1. سلام
   همه بچه ها مثل کوچولو شما رفتار نمی کنن من خودم کودکی رو میشناسم تا نزدیک ۵ سالگی پوشک می شد آخرش هم با سختی پوشک رو ازش گرفتن. بهترین حالت اینه که به موقع پوشک رو از بچه بگیریم.

 30. با عرض سلام
  خواهر زاده من که الان ۳ سال و ۵ ماهشه مدتهاست که از پوشک گرفته شده، حدود دو ماه پیش متاسفانه خواهرم فوت کردن…تو این مدت تصمیم گرفته فقط تو پوشک مدفوع کنه در صورتیکه قبل از این اتفاق یاد گرفته بود که فقط تو دستشویی کارهاش رو انجام بده و فقط موقع خواب پوشک بشه، با روشهای تشویقی هم به نتیجه نرسیدیم هنوز. البته هنوز ادرارش رو میره تو دستشویی انجام میده. آیا روشی وجود داره یا باید اجازه بدیم که زمان بگذره؟

  1. سلام بهتون تسلیت می گم. و امیدوارم خدا بهتون صبر بده.
   این مورد رو بهتره بایک روانشناس مطمئن و خبره صحبت کنید چون کوچولو شما در شرایط خاصی قرار دارد.

 31. دخترم دو سال و هشت ماهشه قبلا دو سه بار برای از پوشک گرفتن اقدام کردم ولی موفق نشدم، الان دو روزه پوشک نمیکنم و میبرمش دستشویی، البته به زور چون اصلا از دستشویی رفتن استقبال نمی کنه. از دیروز حتی یه بار هم تو دستشویی جیش نکرده و همش تو شورتش جیش میکنه، کلافه شدم، چیکار کنم؟

  1. باید بهش بفهمونید که جیش کردن تو شورتش بده، وقتی تو شورتش جیش می کنه بگید وای چه کار بدی خیلی بو میده تا حس بدی نسبت به این کار پیدا کنه، حتی اگر می تونید در فضای باز ببریدش اگر داخل شورتش جیش کرد مدتی شورتش رو عوض نکنید تا از این کار بدش بیاد. اگر هم داخل دستشویی جیش کرد خیلی تشویقش کنید حتی بهش جایزه بدید. ولی در کل نگران نباشید یکم خسته کننده هست ولی خیلی بچه ها مثل دختر شما هستند. امیدوارم زود حل بشه.

 32. سلام.من دوقلوی ۱۵ ماهه دارم
  پسرم مدتیه که نمیزاره پوشکش کنم.و گریه میکنه.و علاقه زیادی ب دستشویی رفتن پیدا کرده.تا میگم بیا بریم دستشویی خوشحال میشه و سریع میاد.حتی اگه پوشکش کنم خودش بازش میکنه و نمیخواد دیگه پوشکش بشه.الان ۴-۵روزه شروع کردم از پوشک بگیرمش.اما نمیتونه موقعی که ادرار داره بگه اگه خودم فراموش کنم سر وقت ببرمش شلوارشو خیس میکنه.نمیدونم چیکار کنم ک خودش یاد بگیره بگه.گاهی نا انید میشم ولی وقتی اشتیاق خودشو میبینم بازم ادامه میدم

  1. سلام
   باید مثل دیگر کلمه هایی که بهش یاددادید این هم بهش یاد بدید وقتی دستشویی میره و دیش می کنه بهش بگید الان دیش کردی و قبل از اینکه ببریدش دستشویی ازش بپرسید دیش داری؟ تا یاد بگیره نیازشو چطور بیان کنه. باید اینو مدام تکرار کنید تا یاد بگیره

 33. سلام سی دی آموزشی تو قالب کارتون نداریم که واسه بچه ها بگذاریم تا باد بگیرند ؟ بچه من خیلی از تلویزیون و کارتون الگو میگیره

  1. سلام شعر با زبان فارسی رو ندیدم ولی زبان انگلیسی رو چند مورد دیدم که می تونید سرچ کنید و پیدا کنید. متاسفانه لینکش رو ندارم که براتون بفرستم.

 34. سلام، نکات خوبی گفتین، منم ۱۸ماهگی دخترم یک هفته امتحان کردم همکاری نمیکرد، الان ۲۲ماهشه دو روزه که دوباره شروع کردم میبرمش دستشویی جیش میکنه ولی اگه بین این زمانی ک من میبرمش داشته باشه نمیگه، یه جایی به دور از چشم من کارشو میکنه، ولی حتی نمیگه شلوارشو خیس کرده، خیلی شرایط سختیه، حتی از شیر گرفتنشم سختتر

  1. سلام برای اینکه یاد بگیره بگه دستشویی داره علاوه بر اینکه می بردیش دستشویی بین این زمان ها ازش بپرسید دیش داره یا نه اگر دیش کرد بهش بگید نباید دیش کنی باید بگی من دیش دارم.

 35. سلام
  من تقریبا ده روز پیش شروع کردم و با اینکه روز اول و دوم حتی برای داخل دستشویی رفتن‌ مقاومت میکرد و اصلا حاضر نبود داخل توالت بشه با راهنمایی شما مایعات را افزایش دادم و هر دفعه با روشی بردمش توالت و مقاومت از بین رفت!
  باورتون میشه فقط سه روز طول‌کشید!!! از روز چهارم حتی یکبار هم خودش را خیس نکرده و میگه مامان بریم دستشویی…حتی شب تا صبح هم بجز یک مرتبه کنترل کرده و تا بیدار میشه دستشویی میره
  سوالی که دارم اینه که امکان داره این شرایط برگرده و باز خیس کنه؟؟بعضی مدام نگرانم میکنن که این کارش موقتیه و برمیگرده…

  1. سلام
   نه احتمالش کمه مگر اینکه شرایطش عوض بشه و بچه دچار استرس بشه مثلا همانطور که گفتم روزای اول برید مسافرت و … سعی کنید تا ۳ الی ۴ هفته اول مسافرت یا حتی مهمونی که بخواد اذیت بشه نرید تا به این تغییر خوب عادت کنه

 36. سلام من دخترم ۲ ماه دیگه میشه ۳ سالش . از وقتی دوساله بود چند دفعه اقدام کردم ولی هم بینش سفر پیش اومد و مریضی های طولانی (اسهالی که ۱ ماه طول کشید و ….) و طبق نوشته های نویسنده محترم متوجه شدم اصلا امادگیشو نداره و ثانیه ای جیش میکرد و همه جارو کثیف و خودم هم کمر درد و هم افسردگی حاد داشتم تا یک روز خودم خوب بودم اما روز دوم کامل بهم میریختم و روانمو جسمم داغون و بچه هم …. خلاصه هر دفعه دیدم خودشم اماده نیست ول کردم و گذاشتم الان که فصل گرما هست اقدام کردم الان ۲ روز کامل خوب بوده و همکاری کرده و خودمم از نظر روحی بهتر شدم و تونستم با صبوری پیش بیام .. خداروشکر امیدوارم خوب پیش بره فقط ی سوال دارم چند مدت طول میکشه کلا بچه با شرایط جدید کنار بیاد؟؟؟؟

  1. سلام
   برای هر بچه ای متفاوته ممکن یک بچه بعد سه روز یا حتی یک روز همکاری کنه و همه چی تموم بشه بعضی بچه ها شاید یکی دو ماه طول بکشه تا بطور کامل دستشویشون رو بگن و دیگه شلوارشون رو خیس نکنن. فقط باید صبر داشته باشید. امیدوارم این دفعه به خوبی بتونید موفق بشید 🙂

 37. سلام من از امروز پوشک گرفتن را شروع کردم
  دخترم ۲۸ ماهه هست و دیگه با توجه به علایم وقتش بود
  از صبح هر چه دخترم را دستشویی بردم اصلا کاری نمیکنه اما مثلا چند دقیقه بعدش شلوارشو خیس میکنه، از صبح هیچ موفقیتی نداشتم در عوض چند ساعته دیگه برای رفتن به دستشویی مقاومت میکنه!!
  از صبح به بهونه اب بازی میرفت دستشویی اما الان حاضر نیست بره
  به نظرتون تا چند روز ادامه بدم یا فعلا متوقف کنم؟؟
  البته بگم که هیچ رفتار بد و یا فشاری یا داد و بیدادی باهاش نکردم و امروز و کاملا ازادانه هر کار خواسته کرده
  ا

  1. سلام
   باید مدام بهش مایعات بدید بعد ببریدش دستشویی اگر برای رفتن مقاوت میکنه با ترفند و سرگرم کردنش اونو ببرید دستشویی و هر موقع دستشویی کرد تشویقش کنید. از این جهت که خودتون میگید علائمش رو داره پس نباید قعطش کنید بعضی بچه ها در برابر تغییر مقاوت می کنند شاید چند روز طول بکشه تا دستشویی رفتن براش عادی بشه. اگر شلوارلش رو خیس کرد بهش بگید باید بری دستشویی اینجوری کثیف می شی بو می دی و …

 38. سلام پسر ۲ سال و۳ماهه من جیش نمیگه هر ۲۰ دیگه خودم میبرم هربارم جیش میکنه اما خودش اصلا نمیگه هربارمیپرسم میگه ندارم الان ۸روزه خسته شدم دیگه چیکارکنم ؟؟

  1. سلام
   الان باید بهش یاد بدید که بگه دستشویی دارم بنظرم دیگه هر ۲۰ دقیقه نبردیش دستشویی در عوض هر ۱۵ الی ۲۰ دقیقه ازش بپرسید دستشویی داره یا نه اگر نگفت و خودشو خیس کرد بهش بگید: ” وای چه کار بدی ببین خیس شدی الان کثیف شدی باید بگی من دیش دارم وگرنه شلوارت خیس میشه ” و هر وقت هم گفت تشویقش کنید تا بفهمه کار درستی داره می کنه

 39. من یه دوست دارم کانادا زندگی میکنه و شغلشم مربی مهد کودکه. میگه اونجا اصلا بچه رو اذیت نمیکنن. هر وقت خود بچه آماده باشه اعلام میکنه من دیگه نمیخوام پوشک شم. و تمام. میگفت چقدر ما مادرا تو ایران هم خودمون هم بچه رو اذیت میکردیم و بهش استرس وارد میکردیم. منم برای بچه ام همین تجربه رو داشتم. چون دوست نداشتم خونه و زندگیم بوی بد بگیره ولش کردم تا هر زمانی که خودش بگه . و واقعا عالی بود. هر چی برای فرزند اولم استرس و فشار بهم وارد شد رو دومی اصلا. یه روز خودش بهم گفت مامان دیگه نمیخوام پوشکم کنید و تمام

  1. بله این هم میتونه باشه ولی بعضی بچه ها اصلا همکاری نمی کنن من خودم یکی از فامیلامون همین عقیده رو داشت دخترش ۵ سالش بود پوشکش می کرد آخرش هم مجبور شد مثل بچه ۲ ساله پوشک رو ازش بگیره. حالا بماند که پوشک کردن بچه هر چی بزرگ تر میشه چقدر سخته و بیشتر از همه خود بچه اذیت میشه.

 40. سلام من دخترم دوسالشه والان تقریبا یک ماه ونیم از جیش گرفتم وای الان یک هفته ای هست که دوباره خودشوخیس میکنه باید چیکارکنم راهنماییم کنین باید پوشکش کنم

  1. سلام
   نه اصلا پوشکش نکنید. احتمالا اتفاقی افتاده یا شرایطش عوض شده یا شاید چیزی شده دوباره مدام مثل اول که می گفتید دیش داری یا نه ازش بپرسید خودتون هم هواستون خیلی بهش باشه و وقتی رفت دستشویی و خودشو خیس نکرد تشویقش کنید. و وقتی خودشو خیس میکنه بهش بگید کار خوبی نیست و اینجوری بو میده و خونه هم کثیف میشه.

  2. سلام، من دخترم یک سال و هشت ماهشه، چند روزه اقدام کردم تا پوشک رو ازش بگیرم، روزهای اول خیلی همکاری میکرد و تا میگفتم دیش داری سریع به سمت دستشویی میدوید، ولی الان اصلا همکاری نمیکنه، میگه ندارم ولی بعد تو خودش دستشویی میکنه، چیکار کنم.

   1. سلام
    حتما یه مشکلی هست که نمی خواد بره دستشویی یا از سر لج بازیه یا هنوز درست نفهمیده نباید خودشو خیس کنه روزای اول برا اینکه براش جالب بوده میرفته الان دیگه براش تکراری شده. وقتی خودش رو خیس میکنه بهش بگید کار بدیه و وقتی حدس می زنید یا علائمش رو می بینید که دستشویی داره با ترفند های مختلف مثل آب بازی کردن ببریدش دستشویی و بهش بگید اینجا باید دیش کنه جاهای دیگه کثیف میشه. من برای پسرم باهاش بازی می کردم عروسکش رو میدادم دستش میگفتم عروسکت دیش داره کجا ببریم دستشویی کنه میگفت اونجا بعد باهم میرفتم دستشویی و اونجا از اون هم میخواستم که اگر دسش داره بکنه تا یاد گرفت باید بره دستشویی

 41. سلام من حدود ده روز پیش شروع کردم دخترم از جیش بگیرم. متاسفانه کاری پیش اومد مجبوذ شدیم چهار روز بریم سفر. تو سفر پوشکش کردم الان که برگشتیم دوباره شروع کردم خیلی بد پیش میره. حتی از اولشم بدتر شده. اولش یه کوچولو جیش میکرد می بردم دسشویی می فهمیدم که خودشو کنترل کرده بیشتر جیش شو دستشویی میکرد اما الان نه امروز خیلی بد بود در عرض یک ساعت ۵ بار لباسشو عوض کردم.

  1. سلام
   خب بچه درست یاد نگرفته بوده وسطش پوشاکش کردید هرچی یادگرفته بوده یادش رفته دوباره باید از اول تلاش کنید. صبور باشید اصلا دعواش نکنید مخصوصا تنبیه بدنی انشاالله دوباره سریع یاد می گیرده اما یکم هم خودتون اذیت میشید هم بچه برای همین تاکید کردم بین یادگیرش مسافرت یا مهمونی نرید چون خودم تجربه همین رو داشتم رفتم شهرستان خونه مامانم کلا برگشتیم بچه بهم ریخت و باز مجبور شدم از اول شروع کنم.

 42. سلام اینکه بچه در دو سه روز اول هر وقت در فاصله دوبار دستشویی رفتن خودش رو خیس بکنه و اصلا نه به من بگه نه خودش بدش بیاد طبیعیه؟
  آیا این نشون از آماده نبودن بچه نیست؟

  1. سلام
   روزای اول هر ۱۵ دقیقه تا ۲۰ دقیقه باید ببرید دستشویی تا کنترل دستشویی رو دست بیاره. اگر بعد یک هفته تلاش موفق نشدید یک الی دو ماه ول کنید دوباره شروع کنید. چون نشون میده هنوز آماده نیست.

 43. سلام ممنون از نکته های خوبی که نوشتین
  من امروز میخوام شروع کنم و امیدوارم موفق بشم
  فقط اینکه بعضیا میگن اوایل شبا بچه رو پوشک کنین بعد که دیدین پوشکش خشکه شبا هم پوشکو بردارین
  شما اینکارو نکردین؟

  1. سلام
   امیدوارم موفق باشید:)
   نظر روشناسان این است که وقتی پوشک رو از بچه گرفتید برای جلوگیری از گیج شدن بچه دیگر در هیج جا اونو پوشک نکنید. من هم همینکار رو کردم شاید چند دفعد در شب ادرارش رو کنترل نکنه اما درست میشه بهتره از یک روتشکی پلاستیکی پارچه ای استفاده کنید تا اگر ادرارش از دستش خارج شد تختش رو خراب نکنه.

 44. یه نکتش بدرد من خورد اینکه پسرم وقتی دستشویی، دستشو میبره سمت آلتش منم سریع میبرمش دستشویی امروز سومین روزه خیییییلی سخته من یه کوچولوی ۶ماه ام دارم امیدوارم موفق بشم

  1. خوبه که نشونش رو برا پسرت پیدا کردی. لطفاً تجربه هات هم برا بقیه بنویس که بهتر به بقیه کمک بشه. موفق باشی 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا