خانه داری

نگهداری طولانی مدت قارچ در فریزر و یخچال بدون اینکه سیاه شود.

۴ راهکار برای نگهداری طولانی مدت قارچ در فریزر و یخچالقارچ از جمله سبزیجاتی است خیلی زود خراب و سیاه می‌شود. اما خوشبختانه راهکارهایی برای نگهداری طولانی مدت قارچ وجود دارد که می توان حتی تا ۶ ماه هم آن را سالم نگه داشت بدون اینکه سیاه و خراب شوند. در ادامه با ۴ راهکار برای نگهداری قارچ در فریزر و یخچال بطوری که سیاه و خراب نشود آشنا می شوید.

مهم ترین عاملی که قارچ را خراب می کند رطوبت است. بنابراین به هیچ وجه نباید قارچ را در پلاستیک سربسته قرار دهید و در یخچال بگذارید. چرا که به سرعت قارچ ها خراب و سیاه می‌شوند. برای نگهداری طولانی مدت قارچ بهتر است یکی از ۴ روش زیر را انتخاب کنید.

حتما بخوانید: برای تازه نگه داشتن میوه ها چیکار کنیم ؟

روش نگهداری طولانی مدت قارچ در یخچال :

اگر می‌خواهید از قارچ تازه استفاده کنید و آن را فریز نکنید. قارچ را از پلاستیک فریزر خارج کنید. آنها را بشورید و با دستمال خوب خشک کنید. قارچ‌ها را در یک کیسه کاغذی بریزید، درب آن را ببندید و آن را در یخچال قرار دهید.

کیسه کاغذی باعث می‌شود هوا به خوبی جریان پیدا کند و قارچ ها رطوبت نگیرند و خراب نشوند. با این روش می‌توانید تا حداقل یک هفته قارچ را تازه نگه دارید. پس اگر قصد دارید قارچ را فریز نکنید و تازه مصرف کنید؛ سعی کنید مقدار کم تهیه کنید؛ چون برای مدت خیلی طولانی نمی‌توانید قارچ را بدون فریز کردن تازه نگه دارید.

نگهداری طولانی مدت قارچ با قرار دادن آن در پاکت کاغذیبرای تازه نگه داشتن قارچ، قارچ باید کاملا خشک شود نگهداری طولانی مدت قارچ

توجه: قارچی که در کیسه کاغذی قرار داده‌اید در جا میوه ای یخچال نگذارید چراکه در آنجا رطوبت زیاد است. همچنین چون قارچ بو را سریع به خود جذب می‌کند قارچ را در اطراف مواد غذایی که بو زیاد دارند قرار ندهید.

۳ روش برای نگهداری طولانی مدت قارچ در فریزر :

اما اگر قصد دارید قارچ را برای زمان خیلی طولانی نگه دارید؛ باید آن را حتماً فریز کنید. با فریز کردن قارچ می‎توانید حدود ۶ ماه قارچ را نگه دارید. ما در ادامه ۳ روش برای فریز کردن قارچ ذکر می‌کنیم که می‌توانید هرکدام را که می‌پسندید، انتخاب کنید.

۱- نگهداری قارچ در فریزر بصورت معمولی

آسان ترین روش برای نگهداری طولانی مدت قارچ در فریزر این است که: قارچ ها را خوب بشویید، خشک کنید، آن‌ها را در پلاستیک فریزر بریزید و آنها در فریزر قرار دهید.

این روش برای وقتی که شما مقدار زیادی قارچ دارید، اما وقت ندارید تا با دو روشی که در ادامه توضیح می‌دهم قارچ ها را فریز کنید، بسیار مناسب است.

اما برای اینکه در این روش قارچ ها موقع سرخ کردن خراب و شل نشوند، ۱۵ دقیقه قبل از استفاده قارچ را از فریزر درآورید و قبل از اینکه یخ آنها کاملاً باز شود آنها را به اندازه های دلخواه برش بزنید و سرخ کنید. اگر اجازه دهید قارچ شما کاملاً از یخ باز شود؛ رنگ قارچ سیاه می شود و البته قارچ ها حالت آبکی و بدی می گیرند.

توجه کنید یخ قارچ خیلی سریع باز می شود خیلی زود آنها را از فریزر خارج نکنید.

۲-نگهداری قارچ در فریزر با سرخ کردن آن

برای نگهداری و فریز کردن طولانی مدت قارچ در این روش بعد از تمیز و خشک کردن قارچ ها، آن‌ها را به اندازه‌های دلخواه برش بزنید و وقتی روغن در ماهیتابه خوب داغ شد حدود ۲ الی ۳ دقیقه آنها را تفت دهید و بعد در یک آبکش بریزید تا روغن اضافی آنها گرفته شود و بعد از خنک شدن، آنها را در پلاستیک بریزید و فریز کنید.

خوبی این روش این است که قارچ شما تقریباً سرخ شده و برای بعد که می‌خواهید استفاده کنید باید زحمت کم‌تری بکشید. البته در این روش رنگ قارچ همیشه سفید می ماند و اصلاً سیاه نمی شود.

توجه: موقع سرخ کردن قارچ ها به آنها آبلیمو بزنید آبلیمو رنگ قارچ را سفیدتر می کند.

نگهداری طولانی مدت قارچ با تفت دادن آنها

۳- نگهداری قارچ در فریزر با جوشاندن آن

روش دیگری که ما پیشنهاد می کنیم این است که مانند روش قبل بعد از شستن، خرد کردن قارچ‌ها به اندازه دلخواه، مقداری آب داخل قابلمه ریخته و اجازه دهید به جوش بیاید، قارچ ها را داخل آب در حال جوش بریزید. اجازه دهید ۵ الی ۱۰ دقیقه بجوشند و بعد آنها را در آبکش ریخته و با آب سرد بشویید. وقتی قارچ‌ها آب انداختند؛ آنها را به مقدار دلخواه در کیسه فریز بسته بندی کنید و فریز کنید.

نگهداری طولانی مدت قارچ در فریزر با جوشاندن آن

توجه: اگر میخواهید قارچ شما سفید شود وقتی قارچ ها در حال جوشیدن هستند مقدار کمی آبلیمو به آن‌ها اضافه کنید.

اگر شماهم برای نگهداری طولانی مدت قارچ تجربه و راهکار دیگری دارید لطفاً در کامنت ها برای ما بنویسید.

۳.۹/۵ - (۲۴ امتیاز)
کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید

سعیده اسلامیان

طراح و نویسنده سایت چاره دان؛ عاشق برنامه‌نویسی، نوشتن و آشپزی هستم و هر سه به من آرامش می‌دهند. امیدوارم و سعی می‌کنم که چاره‌دان را دوست داشته باشید و آن را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا