آموزشی و کاربردیمهارت زندگی

با این ۷ ترفند قبل از خرید، میگو تازه را تشخیص دهید!

میگو از غذاهایی دریایی است که بر خلاف ماهی دارای طبع گرم است. به همین دلیل برای افرادی که با خوردن ماهی مشکل دارند، بسیار مناسب است. اما لازم به توضیح نیست که هرچه ماده‌ی غذایی که شما تهیه می‌کنید، تازه‌تر باشد. شما هم از خواص آن بیشتر بهره می‌برید و هم طعم لذت بخش‌تری دارد. میگو هم از این قاعده مستثنی نیست. اما چگونه میگو تازه را تشخیص دهیم ؟

نحوه تشخیص میگو تازه :

برای تشخیص میگوی تازه راه‌های متفاوتی ذکر می‌شود ما سعی کردیم راه‌هایی را ذکر کنیم که خیلی تخصصی نباشد و شما در عرض چند دقیقه قادر به تشخیص میگو تازه و سالم باشید.

۱- اولین نشانه تشخیص میگو تازه بوی آن است. میگوی تازه باید بوی دریا را بدهد. بوی نمک دریا و بوی جلبک دریا از آن ساطع شود. اگر بوی آمونیاک یا کلر را بدهد؛ نشانه خراب شدن میگو است و همچنین نشانه‌ی این است که میگو تازه نیست و برای نگهداری آن به میگو کلر زده‌اند.

۲- تا می‌توانید میگویی که سر آن جدا شده نخرید! میگو اگر سر و چشمانش باشد نشان می‌دهد که فریز نشده و تازه است. چرا که میگو با سر و چشمانش نمی‌شود فریز کرد. و باید برای اینکه خراب نشود اول سر آن را جدا کنند و فریر کنند.

۳- به چشمان میگو دقت کنید. اگر چشمان افتاده و شل دارد نشان دهنده عدم تازگی میگو است. چشمان میگوی تازه ، براق سفت و ایستاده است.

۴- به پوسته‌ی میگو نگاه کنید. برای تشخیص میگو سالم باید پوسته‌ی آن از میگو جدا نشده باشد.

۵- پاهای زیر شکم میگو را با انگشت محکم تکان دهید. پاها باید سریعاً به حالت اولیه خود برگردند. اگر پاها وقتی آنها را می‌کشید؛ همانجور بمانند یعنی میگو تازه نیست.

۶- اگر روی پوسته میگو را فشار دهید تا فرو رود، پوسته و گوشت میگو باید فوراً به حالت اولیه باز گردد. اگر فرورفته بماند یا طول بکشد یه حالت اولیه برگردد، میگو تازه نیست. همچنین میگو را وقتی لمس می‌کنید باید نرم باشد. میگو سفت نشان می‌دهد یخ زده و مانده است.
۷- اگر لکه‌های سیاه روی سر و بدن میگو می‌بینید نشان‌دهنده‌ی عدم تازگی میگو است. توجه کنید که پوست قهوه ای و سیاه نشان دهنده‌ی عدم تازگی میگو نیست. برای مثال میگوهای زیر سالم و تازه هستند. توجه کنید میگو رنگ‌های متفاوتی دارد؛ مثل قهوه‌ای، صورتی، سفید و سیاه و… اما لکه‌ی سیاه یعنی حالت خال سیاه روی میگو باشد. نه اینکه کلاً میگو سیاه باشد.

رنگ میگو - میگو تازه

نکته : سعی کنید تا می‌توانید میگو یخ زده نخرید! چون تشخیص تازه بودن میگو یخ زده سخت است.

اگر شما در زمینه‌ی نشانه های میگو تازه تجربه‌ای دارید در جهت کامل شدن این پست در قسمت نظرات بفرمایید. همچنین در مورد تازه نگه داشتن چندماده غذایی دیگر ترفندهایی را ارئه داده‌ایم میتوانید برای مطالعه به آن مراجعه کنید.

 

۴.۵/۵ - (۴ امتیاز)
کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید

سعیده اسلامیان

طراح و نویسنده سایت چاره دان؛ عاشق برنامه‌نویسی، نوشتن و آشپزی هستم و هر سه به من آرامش می‌دهند. امیدوارم و سعی می‌کنم که چاره‌دان را دوست داشته باشید و آن را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا