خانه داری

۴ کاربرد سرکه در خانه

سرکه یکی از موادی است که در طب سنتی و اسلامی، به مصرف کردن آن بسیار توصیه می‌شود. در اینجا ضمن معرفی سرکه و چندی از خواص آن، به کاربرد سرکه در خانه می‌پردازیم.

منظور ما در اینجا از سرکه همان سرکه طبیعی است. چراکه سرکه مصنوعی تنها ترشی سرکه را دراد و هیچ کدام از خاصیت‌های سرکه را ندارد. برای تولید سرکه باید مراحلی انجام شود که در تولید سرکه سفید یا همان سرکه مصنوعی هیچ کدام از آن مراحل انجام نمی‌شود. بنابراین خواص سرکه در سرکه مصنوعی وجود ندارد. از تمام میوه‌های شیرین و آب‌دار میتوان سرکه تهیه کرد. اما سرکه‌هایی که بیشتر استفاده می‌شوند؛ سرکه سیب و سرکه انگور و سرکه خرما می‌باشد.

سرکه دارای طبیعت سرد است. اگر شما دارای مزاج سرد هستید، باید برای بهره بردن از خواص سرکه ، آن را به همراه مصلحاتش استفاده کنید مثل بادام، عسل و… برای سرکه طبیعی ، خواصی را برمی‌شمارند مثل:

  • کاهش چربی و کسترل ؛
  • رفع جرم دندان و از بین برنده‌ی بوی دهان؛
  • کمک به هضم غذا ؛
  • از بین برنده‌ی باکتری‌های مضر سیستم گوارشی بدن، بنابراین مشکلات گوارشی از جمله نفخ و یبوست را درمان می‌کند.
  • ضدعفونی کننده؛
  • و….

برای تهیه سرکه طبیعی یا خودتان سرکه درست کنید یا از جاهای معتبر آن را تهیه کنید. چرا که رنگ سرکه تنها نشانه مصنوعی بودن آن نیست. امروزه به سرکه‌های مصنوعی رنگ و اسانس اضافه می‌کنند تا آن را طبیعی جلوه دهند. بهترین ظرف برای نگهداری سرکه ظروف شیشه‌ای است. و سرکه اگر طبیعی باشد هیچ وقت خراب نمی‌شود.

توضیحات بالا را در جهت آشنایی بیشتر شما با سرکه بیان کردیم. اما چیزی که ما می‌خواهیم به آن بپردازیم کاربرد سرکه در خانه داری می‌باشد.

۱- کاربرد سرکه بعنوان نرم کننده :

برای نرم و خوشبوکردن لباس‌ها، یک چهارم پیمانه، سرکه را جایگزین ماده نرم‌کننده شیمیایی کنید. همچنین برای مراقبت از ماشین لباسشویی خود می‌توانید هر چند ماه یکبار مقداری سرکه داخل جاپوردی آن بریزید و آن را در بالاترین دما تنظیم کنید و ماشین لباسشویی خود را خالی روشن کنید. تا از همه باکتری‌ها و قارچ‌ها که ایجاد بو و انواع بیماری می‌کنند تمیز شود.‌

۲- کاربرد سرکه بعنوان شیشه پاک کن :

می‌توانید از سرکه بجای شیشه پاکن استفاده کنید. مخلوطی از سرکه و آب به میزان برابر، برای تمیز کردن پنجره‌های خود استفاده کنید.

۳- کاربرد سرکه در شستن ظروف :

 برای اینکه ظرف‌ها و لیوان‌های شما تمیزتر شوند و بدرخشند کافی است مایع ظرفشویی را همراه با سرکه طبیعی ، ترجیحاً سرکه انگور به میزان مساوی مخلوط کنید. با این کار علاوه بر اینکه ظروف شما خیلی تمیزتر می‌شوند و می‌درخشند؛ باعث می‌شود که با استفاده از سرکه تأثیرات مایع ظرف‌شویی را خنثی کنید. چرا که با شستن ظرف‌ها با مایع ظرف‌شویی بخشی از مایع روی ظروف می‌ماند و وارد بدن ما می‌شود که بسیار برای سلامتی مضر می‌باشد. اما با استفاده از سرکه البته سرکه طبیعی این مواد شیمیایی کاملاً از ظروف شما پاک می‌شوند.

۴- کاربرد سرکه بعنوان ضدعفونی کننده :

از سرکه می‌توانید بعنوان یک ضدعفونی کننده در خانه استفاده کنید. برای شستن میوه و سبزی‌های خود می‌توانید از سرکه استفاده کنید. برای ضدعفونی سبزیجات با سرکه ابتدا سبزیجات را با مقداری نمک در تشت خیس کنید تا ۱۰ دقیقه بماند و بعد آّب تشت را عوض کنید و به آن یک فنجان سرکه، اضافه کنید و بعد از ۱۵ دقیقه سبزی‌ها را با آب سرد بشورید.

برای تمیز کردن و ضدعفونی سطوح خانه می‌توانید، دستمال نخی را به سرکه آغشته کنید و روی انواع سطوح بکشید.

۳.۳/۵ - (۱۲ امتیاز)
کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید

سعیده اسلامیان

طراح و نویسنده سایت چاره دان؛ عاشق برنامه‌نویسی، نوشتن و آشپزی هستم و هر سه به من آرامش می‌دهند. امیدوارم و سعی می‌کنم که چاره‌دان را دوست داشته باشید و آن را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا