آشپزیترفند و تجربه آشپزی

۲ ترفند عالی برای اینکه زعفران بیشتر رنگ بدهد

چیکار کنیم رعفران بیشتر رنگ بدهد با 2 ترفند

زعفران! ماده ای شادی آور، ضد افسردگی، تقویت کننده قوای ایمنی بدن، آرامش بخش، خواب آور و … که در نهایت این خواص بی نظیر، آن را به یک کالای با ارزش تبدیل کرده و البته رنگ و عطر عالی آن باعث شده زعفران زینت بخش سفره های ما باشد. اما با ترفندهای می توانیم کاری کنیم که زعفران بیشتر رنگ بدهد و حداکثر استفاده از آن را داشته باشیم. در ادامه با ۲ ترفند که کمک میکند از زعفران استفاده به صرفه داشته باشیم  و بیشتربن رنگ و عطر را داشته باشد، آشنا می شویم.

در اکثر موارد بعد از ساییدن زعفران آن را دم می کنیم و از آن برای طعم دادن به خورشت ها و همچنین ریختن روی برنج استفاده می کنیم. اما برای اینکه از این بعد زعفران بیشتر رنگ بدهد.  آن را دم نکنید! بلکه بهتر است دو راهکار زیر را بکار بگیرد.

حتما بخوانید: ۵ راهکار برای تشخیص زعفران اصل

استفاده از یخ برای اینکه زعفران بیشتر رنگ بدهد:

استفاده از یخ برای اینکه رعفران بیشتر رنگ بدهد

برای اینکه بتوانید بیشترین رنگ را از زعفران بگیرید، بجای اینکه از آب جوش برای دم کردن آن استفاده کنید از چند تیکه کوچک یخ استفاده کنید.

ابتدا زعفران را بسایید. چون ساییدن زعفران خودش باعث می شود زعفران بیشتر رنگ بدهد و عطر آن بیشتر پخش شود، بعد روی زعفران ها چند تیکه کوچک یخ بیندازید. یخ ها کم کم ذوب می شود و زعفران هم رنگ می دهد.

با این راهکار ساده زعفران خیلی خوش رنگ می شود. من باورم نمی شد امتحان کردم و عالی بود. حتی یکبار با حالت دم کرده هم مقایسه کردم و وقتی روی زعفران یخ قرار دادم در مقایسه با دم کرده آن، رنگ دهی آن عالی شد. اگر یکبار از این روش استفاده کنید دیگه زعفران را هرگز دم نمی کنید. حتماً امتحان کنید.

اگر برای ساییدن زعفران وسیله ای ندارید. زعفران را در یک کاسه کوچک بریزید. با ته گوش کوب آن را به راحتی بسابید و بعد در همان کاسه چند تیکه کوچک یخ بیندازید.

راهکار دوم برای رنگ دهی زعفران

برای رنگ دادن بیشتر زعفران فقط یکبار برای تمام زعفران های خود این راهکار را انجام دهید:

۱- ۳ الی ۴ برگ کاغذ تمیز را بردارید و روی هم قرار دهید.

۲- تمام زعفران ها را در وسط کاغذ پهن کنید.

گرم کردن برای اینکه رعفران بیشتر رنگ بدهد

۳- کاغذ را بپیچید و آن را روی ماهیتابه که خوب داغ شده قرار دهید و زیر ماهیتابه را خاموش کنید.

۴- یک جسم سنگین روی آن قرار دهید و ۵ الی ۷ دقیقه صبر کنید.

گرم کردن و جسم سنگین روی آن زعفران قرار دادن برای اینکه رعفران بیشتر رنگ بدهد

۵- بعد با یک وردنه یا گوش کوب روی کاغذها بزنید و کاملاً زعفران را خرد کنید. (بسایید)

ساییدن زعفران برای اینکه رعفران بیشتر رنگ بدهد

۶- زعفران های ساییده شده را می توانید برای مدت طولانی در فریزر نگه دارید و هر بار به اندازه نیازتان از آنها در غذا استفاده کنید.

زعفران ساییده را در فریزر قرار دهید راهکارهایی برای اینکه رعفران بیشتر رنگ بدهد

من  این روش رو هنوز امتحان نکردم. اما یخ که عالی بود. اگر شما تجربه امتحان کردن این روش رو دارید، حتماً نظرتون رو برای ما بنویسید.

۴.۵/۵ - (۲۴ امتیاز)
کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید

سعیده اسلامیان

طراح و نویسنده سایت چاره دان؛ عاشق برنامه‌نویسی، نوشتن و آشپزی هستم و هر سه به من آرامش می‌دهند. امیدوارم و سعی می‌کنم که چاره‌دان را دوست داشته باشید و آن را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا