آشپزیترفند و تجربه آشپزی

از بین بردن بوی زهم گوشت مرغ و بوقلمون و ماهی و گوشت قرمز

رفع و از بین بردن بوی زهم گوشت ماهی مرغ و بوقلمون و گوشت قرمز و مزه دار کردن گوشتاز بین بردن بوی زهم گوشت و مزه دار کردن گوشت به عطر و طعم غذای ما کمک زیادی می کند و شاید می توان گفت یکی از مهم ترین قسمتهای پخت غذاست. در اینجا براتون از بهترین و ساده ترین راهکارهایی که برای رفع بوی زهم و بد انواع گوشت یعنی گوشت ماهی ، مرغ ، بوقلمون و گوشت قرمز می‌نویسم. 

از بین بردن بوی زهم گوشت در انواع گوشت

رفع بوی بد گوشت گوسفندی و گوساله

از بین بردن بوی زهم گوشت گاو و گوسفند و گوشت چرخ کرده

گوشت قرمز مثل گوشت گوسفندی و گاو معمولا بوی زهم نمی دهند. اما اگر بوی دنبه در گوشت گوسفندی اذیتتون می کنه برای از بین بردن بوی دنبه در آبگوشت و خورشت در پستی جداگانه براتون نوشتم.

اما برای آبگوشت و خورشت برای خوش طعم شدن بیشتر گوشت قرمز می توانید قبل از اینکه گوشت را در خورشت سرخ کنید یا در آبگوشت استفاده کنید آب را به جوش بیارید گوشت را در آب در حال جوشیدن قرار دهید ۱ دقیقه بجوشد تا کف گوشت از آن خارج شود. بعد آب روی گوشت را خالی کنید.

اینکار مقداری از ویتامین های موجود در گوشت را می برد اما برای کسانی که حساس هستند راه خیلی خوبی است.

از بین بردن بوی بد و زهم مرغ و بوقلمون

رفع بوی بد و زهم گوشت مرغ و بوقلمون

گوشت مرغ و بوقلمون با سرخ کردن با پیاز فراوان معمولا تا حدخیلی زیاد بوی بد آنها گرفته می شود. اما باز اگر از هویج و فلفل دلمه ای خرد شده استفاده کنید و همراه با پیاز با مرغ و بوقلمون سرخ کنید بوی بد مرغ را خیلی بیشتر می گیرند.

همچنین ادویه ای که به مرغ یا بوقلمون می زنید، حتما شامل فلفل سیاه و دارچین باشد. براتون روش درست کردن ادویه مخصوص مرغ را در پستی دیگر نوشتم.

اما اگر قصد آبپز کردن گوشت مرغ یا بوقلمون را دارید مثلا برای درست کردن سالاد الویه یا پیتزا مرغ و قارچ برای از بین بردن بوی بد مرغ و قارچ از مواد زیر در هنگام آبپز کردن آنها استفاده کنید:

  • ۲ الی ۳ تیکه هویج
  • فلفل سیاه
  • یک تیکه ساقه کرفس
  • پیاز درسته که از وسط یکم برش دادید.
  • یک تیکه فلفل دلمه
  • برگ بو بعد از پخته شدن گوشت، این تیکه ها را از داخل آب گوشت بردارید.

پیاز و فلفل سیاه را حتما داخل آب مرغ و بوقلمون بندازید اما بقیه مواد را لازم نیست همه را داشته باشید یکی الی دو قلم از آنها دارید اضافه کنید همه اینها در گرفتن بوی زهم مرغ و بوقلمون خیلی تاثیرگذار هستند.

بعد از پخت گوشت آنها را از آب مرغ جدا کنید.

از بین بردن بوی زهم گوشت ماهی

از بین بردن بوی زهم گوشت ماهی

۱- برای سرخ کردن ماهی اگر در موقع سرخ شدن آن چند حبه سیر داخل روغن آن بیندازید بوی زهم ماهی را می‌گیرد.

۲- یک راه عالی برای رفع بوی زهم ماهی این است که: برای پخت ماهی از ادویه مخصوص ماهی که قبلا براتون دستورش رو نوشتم و معرکس و اگر در غذاهایی مثل قلیه ماهی استفاده کنید ماهی شما اصلا بوی زهم نمیدهد.

۳- یک روش دیگر برای از بین بردن بوی زهم گوشت ماهی این است که ماهی را قبل از پخت با آبلیمو، فلفل سیاه و پیاز خرد شده مزه دار کنید. کافی است یک تا  دو ساعت ماهی را در این مواد بخوابانید.

مزه دار کردن گوشت

برای مزه دار کردن گوشت از جمله مزه دار کردن گوشت مرغ معمولاً توصیه می‌شود، از آبلیمو ، فلفل سیاه ، زردچوبه، فلفل دلمه و پیاز رنده شده استفاده کنید. اما بهتر است برای مزه دار کردن گوشت بجای آبلیمو از کیوی استفاده کنید.
کیوی باعث می‌شود:

  • گوشت تردتر شود. (بیشتر از وقتی که آبلیمو می‌زنیم)
  • کیوی سریع‌تر از آبلیمو گوشت را ترد و مزه دار می‌کند. با کیوی یک الی دو ساعت کافیه تا گوشت ترد شود. در حالی که برای آبلیمو باید حداقل ۶ الی ۷ ساعت صبر کنیم.

برای مزه دار کردن گوشت با کیوی، آن را روی گوشت با رنده ریز، رنده کنید. البته دیگر مواد یعنی فلفل سیاه و … را نیز به گوشت اضافه کنید. در بین مواد ذکر شده برای مزه دار کردن گوشت ، پیاز و فلفل دلمه بیشتر برای رفع بوی زهم گوشت استفاده می‌شود.

توجه: برای مزه دار کردن گوشت ماهی و میگو بهتر است از همان آبلیمو استفاده کنید. چون کیوی آنها را خیلی ترد می‌کند و موقع سرخ کردن وامیروند و تیکه تیکه می‌شوند.

مزه دار کردن گوشت

شماهم اگر برای از بین بردن بوی زهم گوشت ترفند یا تجربه ای دارید حتما برامون بنویسید.

مطالعه این مطالب راهم از دست ندهید:

۴/۵ - (۱۲ امتیاز)
کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید

سعیده اسلامیان

طراح و نویسنده سایت چاره دان؛ عاشق برنامه‌نویسی، نوشتن و آشپزی هستم و هر سه به من آرامش می‌دهند. امیدوارم و سعی می‌کنم که چاره‌دان را دوست داشته باشید و آن را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا