خانه داری

نکته ریز اما بسیار مهم درمورد پوست کندن سبزیجات – حتماً بخوانید!

حتما شما هم موافق هستید که بعضی نکات، خیلی ریز و پیش پا افتاده به نظر می‌رسند. اما رعایت کردن آنها خیلی مهم و تأثیرگذار است. پوست کندن سبزیجات مثل بادمجان ،کدو، هویج ،سیب زمینی و … بدون نکته به نظر می‌رسد اما امروز می‌خواهیم نکته ساده اما بسیار مهم در مورد پوست کندن سبزیجات بیان کنیم.

چه نکاتی برای پوست کندن سبزیجات رعایت می‌کنید؟

برای برش سبزیجاتی مثل: کدو، بادمجان، هویج، سیب زمینی و … حتماً اول آنها را بشورید و بعد آنها را پوست بکنید و سریعاً آن‌ها را در غذای خود استفاده کنید. 

اما چرا نباید سبزیجات را قبل از شستن، پوست بکنیم؟

دلیل اول: 

وقتی پوست سبزیجات را می‌کنید و بعد آنها را می‌شورید، بسیاری از ویتامین‌های موجود در آن ازبین می‌رود. با کندن پوست سبزیجات لایه‌ای که زیر پوست است؛ سرشار از ویتامین است و شما باشستن آن این ویتامین‌ها را از بین می‌برید. البته توجه کنید که خود پوست سبزیجات سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌های مفید است. تا می‌توانید سبزیجات را با پوست استفاده کنید، که این مواد مفید را از دست ندهید.

البته بعضی از سبزیجات و میوه ها را نمی‌‌‌‌توان با پوست استفاده کرد. پس حداقل آنها خوب بشورید و بعد پوست بکنید؛ تا ویتامین‌های دیگر را از دست ندهید. اما برای سبزیجاتی مثل هویج، خیارسبز و میوه های مثل سیب و… می‌‌‌توانید آنها را با پوست مصرف کنید.

دلیل دوم:

پوست سبزیجات حاوی آفت کش‌ها، حشره‌کش‌ها و انواع باکتری هاست. که اگر نشسته این سبزی ها را پوست کنید، این مواد مضر از طریق چاقو و دست شما وارد سبزی شده و بعد وارد بدن شما می‌شوند. با اینکار بجای اینکه این سبزی برای بدن شما مفید باشد، به یک ماده سرطان‌زا و مضر تبدیل می‌شود.

دلیل سوم:

گفتیم بعد از پوست کندن این سبزی ها، و همچنین پوست کندن میوه ها ، آن ها را سریع استفاده کنید. چون ویتامین‌هایی مثل ویتامین A ,C در انواع سبزی ها و میوه ها هستند که در معرض هوا اکسید می‌شوند و از بین می روند. بنابراین اینکه یک سبزی را برش دهید و یک ساعت دیگر استفاده کنید یا اینکه میوه را پوست بکنید و بعد بخورید باعث می‌شود ویتامین هایی که با اکسیژن هوا اکسید می‌شوند از بین بروند. و به بدن شما نرسند.

بهترین راه برای بهره بردن از میوه‌ها و سبزیجات این است که: تا زمانی که قصد دارید آن‌ها را بخورید یا در غذا استفاده کنید. آن‌ها را پوست نکنید و البته قبل از پوست کندن، حتما آن‌ها را بشورید.

در پست دیگری در مورد سبزی خوردن و روش تازه نگه داشتن آن صحبت کردم. پیشنهاد می کنم، برای کامل‌تر شدن اطلاعات خود در مورد سبزیجات  این مطلب را نیز بخوانید.

مطالعه این مطالب را هم از دست ندهید:

۳.۷/۵ - (۹ امتیاز)
کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید

سعیده اسلامیان

طراح و نویسنده سایت چاره دان؛ عاشق برنامه‌نویسی، نوشتن و آشپزی هستم و هر سه به من آرامش می‌دهند. امیدوارم و سعی می‌کنم که چاره‌دان را دوست داشته باشید و آن را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا