سلامت

۴ نکته ساده برای جلوگیری از جوش بعد از اصلاح صورت و بند انداختن

جوش نزدن بعد از اصلاح و راه های جلوگیری از جوش بعد از بند انداختنیکی از مواردی که بیشتر خانم‌ها با آن مشکل دارند، جوش زدن صورت بعد از اصلاح و بند انداختن می‌باشد. اما برای جوش نزدن بعد از اصلاح چیکار می‌توانیم بکنیم!؟

در پاسخ به این سوال ۴ راهکار ساده برای جلوگیری از جوش بعد از اصلاح صورت که من به شخصه آن ها را امتحان کردم و تأثیرات مثبت آن ها را دیدم، براتون می نویسم.

جوش زدن صورت بعد از کندن موهای آن و اصلاح، تنها مختص بند انداختن نیست. ممکن است تیغ بزنید یا اصلاح کنید؛ اما بازهم جوش بزنید. دلیل آن این است که: بعد از اصلاح باید نکاتی را رعایت کنید که موجب جلوگیری از جوش زدن شود. فرقی نمی کند خانم یا آقا هستید.

قبل از هرچیز به این نکته توجه داشته باشید که: جوش هایی که بعد از بند انداختن صورت ایجاد می‌شوند؛ بعد از معمولاً یک هفته از بین می‌روند و روی پوست ماندگار نیستند. مگر اینکه پوست حساس داشته باشید و جای این جوش ها به مرور روی صورتتان بماند یا جای جوشها گود شود.

نکاتی که در ادامه بیان می شود شاید ساده باشند؛ اما خیلی مهم هستند و برای جوش نزدن بعد از بند انداختن رعایت نکات زیر می‌تواند بسیار مؤثر باشد و موجب شود دیگر جوش نزنید. اگر پوستتان همیشه جوش دارد حتما پست جلوگیری از جوش زدن صورت را بخوانید بهتون کمک می کند که دیگر جوش نزنید.

برای جلوگیری از جوش بعد از اصلاح صورت

بهترین روش برای جوش نزدن صورت بعد از اصلاح

۱-آلودگی روی پوست و جوش بعد از اصلاح صورت

شستن صورت برای جلوگیری از جوش بعد از اصلاح صورت

یکی از دلایل مهم که پوست جوش می زند وجود آلودگی و چربی روی پوست است.

حتما و حتماً قبل از اصلاح، صورتتان را با آب و صابون خوب بشویید. چرا که علت اصلی ایجاد جوش روی بدن و صورت وجود باکتری‌ها و آلودگی‌ها روی پوست است؛ که به محض ایجاد شکاف روی پوست وارد پوست شما شده، ایجاد عفونت و جوش می‌کنند. بعد از بند انداختن منافذ پوست شما باز است. پس اگر پوستتان آلوده باشد، امکان جوش زدن صورت زیادتر است.

پس شستن صورت خود را قبل از بندانداختن، جدی بگیرید. و همچنین بعد از آن تا چند ساعت سعی کنید روی صورت خود دست نکشید. احتمال اینکه دست‌های شما آلوده باشد، و این آلودگی به پوست صورتتان سرایت کند؛ زیاد است.

همیشه از آرایشگر خود بخواهید برای بند انداختن صورتتان از نخ تمیز استفاده کند. و تا امکانش هست آن را با الکل ضدعفونی کند؛ تا آلودگی از طریق نخ اصلاح به پوست شما منتقل نشود. 

اگر صورتتان را با تیغ اصلاح می کنید. همیشه از تیغ تمیز استفاده کنید.

۲- بعد از بند انداختن از ماسک طبیعی استفاده کنید

درمان جوش صورت بعد از اصلاح و بند انداختن با عسل

بعد از اصلاح به صورتتان عسل بزنید. چرا که عسل دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی عالی است و پوست را بعد از اصلاح ضدعفونی می‌کند و باعث جلوگیری از جوش زدن بعد اصلاح می‌شود. بگذارید عسل روی پوست شما حدود بیست تا سی دقیقه بماند. بعد با آب سرد یا ولرم صورتتان را بشویید.

بعد از ماسک عسل می توانید از ماسک خیارسبز هم استفاده کنید تا قدری از قرمزی و درد ناشی از بند انداختن صورتتان کاسته شود و ورم پوست را کم کند.

۳- مواد آرایشی و جوش بعد از بند انداختن

استفاده نکردن از مواد آرایشی برای جلوگیری از جوش بعد از اصلاح صورت

برخی از خانم ها بعد از اصلاح سریع شروع به آرایش می کنند. اینکار موجب می شود منافذ پوستتان بسته شود بخصوص اگر از کرم پودر یا پنکیک استفاده کنید. حتی بدتر هم می شود وقتی برای استفاده از کرم پودر و پنکیک از پد یا فرچه کثیف استفاده کنید همین موضوع آلودگی را وارد پوست می کند و صورتتان بعد از بند انداختن جوش می زند.

تا ۲۴ الی ۴۸ ساعت، ترجیحاً ۴۸ ساعت بعد از اصلاح صورت خود، انواع کرم و مواد آرایشی به پوستتان نزنید. چرا که همانطور که گفته شد، منافذ پوست باز است و باعث ورود این مواد آرایشی به داخل پوست و بدن شما شده و برای سلامتی شما ضرر دارد و البته باعث ایجاد حساسیت و جوش هم می‌شود.

زمانی برای بندانداختن انتخاب کنید که قرار است حداقل ۲۴ ساعت آرایش نکنید. البته همیشه لازم نیست آرایش کنیم تا زیبا باشیم با ترفندهای ساده میتوان بدون آرایش هم زیبا بود.

حتی گفته می‌شود، تا ۵ الی ۶ ساعت بعد از بندانداختن حمام هم نروید؛ چون ممکن است پوست شما نسبت به صابون و شامپویی که استفاده می کنید، حساس باشد.

۴- ضد آفتاب را فراموش نکنید

شاید زدن ضد آفتاب به پوست خیلی در جوش زدن بعد از اصلاح تأثیر نداشته باشد؛ اما در سالم و زیبا نگه داشتن پوستتان خیلی موثر است. اولاً سعی کنید بعد از اصلاح جلوی نور آفتاب قرار نگیرد؛ که تا ۲۴ ساعت اول حتی از ضدآفتاب هم استفاده نکنید ثانیاً تا ۳ الی ۴ روز اول حتماً ضد آفتاب بزنید؛ چون پوست بعد از اصلاح بسیار حساس است و با رعایت نکردن این موضوع پوستتان لک و کک مک می زند.

با رعایت ۴ نکته ساده بالا، امکان اینکه صورتتان جوش بزند و به درمان جوش صورت بعد از اصلاح نیاز داشته باشید خیلی کم می شود. اما اگر باز صورتتان جوش می زند بهتر است راه دیگری به جز بند انداختن برای از بین بردن موهای صورت خود استفاده کنید اگر موهای نازک و کرک دارید یکی از بهترین روش ها برای اصلاح صورتتان استفاده از تیغ است.

برای کسانی که بعد از بند انداختن در روی قسمت های خاصی از صورتشان جوش می زنند بهتر است دیگر قسمت های صورت که جوش نمی زنید و موهای بیشتری دارد مانند پیشانی و زیر لب را با بند اصلاح کنند و موی گونه های خود را با تیغ یا لیزر از بین ببرند.

برای تیغ زدن صورت خانم ها این نکات را در نظر داشته باشید:

 • همیشه از بالا به سمت پایین تیغ را حرکت دهید. حرکت از بالا به پایین در جهت رویدن ریشه های مو است. بنابراین مو از انتها انتها بریده نمی شود قسمت کوچک آن باقی می ماند که قابل لمس نیست. اما همین مقدار کم روی پوست، موجب می شود مو دیگر در بین پوست گیر نکند و شما جوش نزنید.
 • صورتتان خشک و تمیز باشد. برای تیغ زدن صورت اصلاً نیاز نیست و نباید پوست خیس، صابونی یا… باشد.
 • تیغی که استفاده می کنید، تمیز و خشک باشد. بهترین انتخاب تیغ های یکبار مصرف است.
 • نکات گفته شده در بالا برای بندانداختن هم رعایت کنید.

شما چه نکاتی برای جلوگیری از جوش بعد از اصلاح می دانید و تجربه کردید، که به نظرتان مؤثر هستند لطفاً تجربه های خود را برای ماهم بنویسید. (نظرات رو  هم حتما بخونید دوستان لطف کردن از تجربه های خودشون برای جوش نزدن بعد از بند انداختن نوشتند.)

۴.۱/۵ - (۳۹ امتیاز)
کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید

سعیده اسلامیان

طراح و نویسنده سایت چاره دان؛ عاشق برنامه‌نویسی، نوشتن و آشپزی هستم و هر سه به من آرامش می‌دهند. امیدوارم و سعی می‌کنم که چاره‌دان را دوست داشته باشید و آن را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

‫۱۲ دیدگاه ها

 1. سلام من برای اولین بار میخوام اصلاح کنم و موهای صورتم خیلی زخیم و پرپشته
  وقتی موهای پشت لبمو اصلاح کردم خیلی جوش زدم
  حالا موندم دقیقا چیکار کنم برای موهای صورتم
  یکی از دوستام پماد کلیندامایسین رو بهم معرفی کرد گفتش ک بعد اصلاح رو صورتم بمالم
  کسی از این پماد استفاده کرده؟ نتیجه گرفته؟ نظری؟ پیشنهادی؟ توصیه ای؟

 2. سلام ممنون از مطالب خوبتون… چندتا سوال درباره ماسک داشتم اول اینکه قبل از ماسک گذاشتن صورتمونو بشوریم؟ اگه آره، با آبِ خالی؟ و اینکه بعد از ماسک عسل صورتمونو فقط با آب بشوریم یا از شوینده صورت هم میتونیم استفاده کنیم؟

  1. سلام خواهش می کنم لطف دارید، بله میتونی صورتتون رو با آب بشوری ولی همنطور که تو متن گفتم خود صابون مخصوصا صابون های عطری ممکنه جوش ایجاد کنند برا همین بهتره صورتتون رو با صابون نشویید. بعد از ماسک نیاز به شستن با شونده خاصی نیست با آب خنک صورتتون رو بشویید خود عسل خاصیت پاک کنندگی داره. سعی کنید ۲۴ ساعت اول اصلا از مواد شیمیای استفاده نکنید.

 3. من از یخ استفاده میکنم خیلی خوبه ،خیار هم خوبه چون من امتحان کردم یه بار بعد از اصلاح خیار رو حلقه کردم روی صورتم گزاشتم و تا ۲۰دقیقه هیچ کاری انجام ندادم و اروم دراز کشیدم و اصلا جوش نزد یخ هم خیلی موثره یخ رو داخل نایلون گزاشتم و یه روسری نخی پیچیدم دورش تا یخ ها اب بشن روی صورتم ماساژ دادم اینکارو کردم هم جوش نزد اگر سرچ کنید یخ خیلی خواص مفیدی داره.

  1. نسترن جان ممنون که راهکارهای خوبت رو برامون نوشتی آره خیار مخصوصا موقع اصلاح با بند که صورت یکم متورم میشه خیلی موثره و درد رو هم کم می کنه

   1. این ماسک عسل رو که گفتی تو روز چند بار بزنیم رو صورتمون

 4. سلام
  من بعد از اصلاح از وازلین استفاده میکنم خیلی موثره تا حدود زیادی جوش هارو کاهش میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا