آشپزیدستور آشپزی

طرز تهیه شربت و مربای آلبالو و رازهای خوشرنگ شدن آنها

دستور تهیه مربای آلبالو خوشرنگ و شربت آلبالو با رنگ طبیعی و عالیمربای آلبالو به دلیل داشتن طعم ترش و شیرین از دوست داشتنی‌ترین مرباهاست. اگر شماهم این مربای خوشمزه را دوست دارید، در اینجا با طرز تهیه مربای آلبالو خوشرنگ و خوشمزه به همراه روش گرفتن شربت آلبالو از آن، آشنا میشویم. سعی می کنم نکات کلیدی و مهم برای خوشمزه تر شدن و خوشرنگ شدن آن را هم بطور کامل بنویسم و از مراحل کار تصویر تهیه کنم، تا یک مربای آلبالوی عالی خانگی درست کنید و از خوردن آن در صبحانه و عصرانه لذت ببرید.

روش درست کردن مربای آلبالو خوشرنگ خانگی

برای درست کردن مربای آلبالو خوشرنگ اولین راز این است که آلبالوهایی را انتخاب کنید که کاملاً تازه، شاداب و قرمز رنگ هستند. اگر آلبالو پلاسیده یا حتی مانده باشد، رنگ مربا و شربت کدر و سیاه می شود. بنابراین اولین نکته این است که آلبالوها باید تازه باشند.

توجه: وقتی آلبالو گرفتید، آن را در یخچال نگذارید تا بعداً مثلا روز بعد، از آن مربا درست کنید. سعی کنید در همان روز و ساعات اولی که تازه هستند آنها را بشویید و برای مربا کردن آماده کنید. اگر آلبالو بماند کهنه شده و تازگی خودش را از دست می دهد و دیگه نمی توانید با آن شربت و مربای آلبالو خوشرنگ و با رنگ طبیعی آلبالو درست کنید.

برای درست کردن مربای آلبالو خوشرنگ باید آلبالو تازه باشد

مواد لازم برای تهیه مربای آلبالو

دستور پخت مربا آلبالو

۱- ابتدا آلبالوها را تا تازه هستند، بشویید و هسته بگیرید. برای گرفتن هسته آلبالو حتما پست جدا کردن هسته آلبالو و گیلاس با یک ترفند عالی و سریع را بخوانید. با استفاده از این ترفند می توانید هسته آلبالو را بدون دستگاه در کوتاه ترین زمان درآوردید. بدون اینکه آلبالو له یا نصف شود.

هر اندازه آلبالو هسته گرفته دارید، به همان اندازه شکر بردارید. شکر را در بین و روی آلبالوها پخش کنید و درب ظرف را بگذارید و یک شب تا صبح در یخچال قرار دهید. تا آلبالو آب بیندازد.

توجه: اگر قرار است شربت آلبالو درست کنید هر اندازه آلبالو هسته گرفته دارید ۱.۵ برابر به شکر نیاز دارید. من همیشه یک الی دو لیوان از شکر را نگه می دارم، وقتی شربت آلبالو را گرفتم، به مربا اضافه می کنم؛ چون مربا بعد از گرفتن شربت کمی رقیق می شود و به شکر نیاز دارد.

ریختن شکر روی آلبالو برای درست کردن مربا آلبالو خوشرنگ و خوشمزه

درب ظرف را حتماً بگذارید تا آلبالوها بوی یخچال را نگیرند. هر چند ساعت یکبار آنها را بهم بزنید تا بهتر آب بیندازد. (شاید آلبالوها خیلی کم آب بیندازند نگران نباشید بعداً وقتی روی شعله قرار می دهید سریع آب می اندازنند.)

ریختن شکر روی آلبالو و بهم زدن آن برای درست کردن مربا آلبالو خوشرنگ

شاید برایتان سوال ایجاد شود که: اگر آلبالو را یک شب تا صبح در یخچال قرار دهیم، کهنه نمی شود؟ نه یک شب تا صبح وقتی که روی آن شکر ریختید، اشکال ندارد.

همانطور که در تصویر زیر می بینید، بعد از یک شب تا صبح آلبالو کمی آب انداخته که البته مقدار آبی که می اندازد، به نوع آلبالو و آبدار بودن آن هم بستگی دارد.

شکر را روی آلبالو می ریزیم تا برای درست کردن مربا و شربت آلبالو البالو آب بیندازد

۲- وقتی آلبالوها آب انداختند. آن ها را روی حرارت متوسط قرار دهید تا کاملاً آب بیندازد و بجوشند.

آلبالو که شروع به جوشیدن کرد بعد از یک دقیقه آن را از حرارت بردارید و آلبالو ها را از صافی رد کنید و آب آن را برای درست کردن شربت، کنار بگذارید. و دوباره آلبالو ها را روی حرارت قرار دهید تا مربا درست شود.

آب آلبالو را هم که گرفتیم را کنار می گذاریم برای شربت که در ادامه توضیح خواهم داد.

آب انداختن آلبالو برای درست کردن شربت و مربای آلبالو خوشرنگ

توجه: آلبالو و آب آن را باهم در یک ظرف روی حرات برای جوشیدن قرار نمی دهیم. چون شربت آلبالو زود می رسد و اگر زیاد حرارت ببیند سیاه و بدرنگ می شود. اما مربا آلبالو باید بیشتر حرارت ببیند تا گوشت آلبالوها پخته شوند.

گرفتن شربت از آلبالو

همچنین در این مرحله مدام کف روی آلبالو را بگیرید. اگر کف ها را جمع نکنید، باعث تیره شدن مربای آلبالو می شود و شفافیت آن را کم می کند. این کف برای اولین دفعه که قرار است آلبالو به جوش بیاید، معمولاً ایجاد می شود که سریع آن را بگیرید.

جمع کردن کف روی شربت و مربا آلبالو برای خوشرنگ شدن آن

۳- خب حالا برای درست کردن مربا آلبالو، بصورت چشمی مقداری شکر (مثلا یک یا دو فنجان ) و نصف فنجان آب جوشیده یا کمی از شربت آلبالو که گرفتید را روی آلبالوها بریزید و روی حرارت قرار دهید. تا حداکثر ۳۰ دقیقه مربای آلبالو کاملاً غلیظ شود و برسد. در اینجا هم نباید بیشتر از ۳۰ دقیقه آلبالو بجوشد. وگرنه مربای آلبالو خوشرنگ نخواهی داشت و رنگ آن تیره می‌شود.

تقریبا بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه زمان نیاز است تا مربا آلبالو آماده شود.

شکر آلبالو و آب برای درست کردن شربت و مربای آلبالو خوشرنگ

در حین جوشیدن آلبالو کناره های ظرف اگر شکر چسبیده، با قاشق شکرها را داخل مربا بریزید تا آب شود یا یک فرچه را با آب جوشیده خیس کنید و روی اطراف قابلمه بکشید. اگر شکر اطراف قابلمه باشد، باعث شکرک زدن مربا می شود.

اگر بعد از ۲۰ دقیقه می بینید مربای شما خیلی شل است و زود غلیظ نمی شود، دوباره شکر به مربا اضافه کنید تا زود غلیظ شود چون نباید بیشتر از ۳۰ دقیقه بجوشد.

(به این هم توجه کنید بعد از سرد شدن مرباتون کمی غلیظ تر می شود. پس نباید خیلی هم آن را غلیظ غلیظ کنید.)

۴- وقتی مربا در حال جوشیدن هست، یک قاشق مرباخوری آب لیمو به آلبالو اضافه کنید تا بعداً شکرک نزند.

۵- ۷ الی ۸ ساعت صبر کنید تا مربا خوب سرد شود و مطمئن شوید که شکرک نمی زند. بعد مربا را در ظرف های شیشه ای تمیز و خشک بریزد و درب آن را محکم کنید و در یخچال قرار دهید.

بعد از اینکه مربا پخته شد، نباید هیچ شکری اطراف قابلمه باشد. مانند تصویر زیر از قابلمه مربا آلبالو من که کاملا تمیز و بدون شکر است؛ وگرنه ممکن است مربا بعد از مدتی در شیشه ماندن، شکرک بزند.

بعد از پخت مربا آلبالو صبر کنید تا کاملا خنک شود

توجه: اگر بعد از سرد شدن دیدید مربا شکرک زده یا مربا اصلاً آب ندارد، حدود نصف فنجان آب جوش به همراه کمی (یک قاشق مرباخوری ) آبلیمو به مربا اضافه کنید و کمی دیگر در حد ۳ الی ۴ دقیقه آن را بجوشانید.

شربت و مربای آلبالو خوشرنگ و خوشمزه شما آمادست و تا یکسال می توانید مربا را در یخچال نگهدارید.

درست کردن مربای آلبالو خوشرنگ خانگی

حتما بخوانید: طرز تهیه مربای توت فرنگی درسته خوشمزه 

اینم از مربای آلبالویی که من با این دستور درست کردم:

دستور درست کردن مربا آلبالو خوشرنگ

روش تهیه شربت آلبالو با رنگ طبیعی آلبالو

آب آلبالو را که قبلاً از صافی عبور داده بودید را روی حرارت قرار دهید. اگر با شکری که قبلاً ریختید خیلی رقیق است ، دوباره کم کم شکر اضافه کنید تا شربتتون غلیظ شود. نمی توانم اندازه دقیق شکر را براتون بنویسم، چون بستگی دارد که چقدر آب آلبالو دارید.

صافی کردن آلبالو و گرفتن آب آن برای درست کردن شربت آلبالو خوشرنگ

برای اینکه شربت آلبالو خوشرنگ و با رنگ طبیعی آلبالو درست کنید، شربت آلبالو نباید بیشتر از ۵ دقیقه بجوشد و با شکر اضافه کردن سعی کنید، سریع آن را غلیظ کنید. به شربت در حال جوشیدن هم یک قاشق مربا خوری آب لیمو اضافه کنید تا شکرک نزند.

اگر روی شربت کف جمع شد، این کف را هم جمع کنید تا شربت آلبالو خوشرنگ تر و شفاف تر داشته باشید.

بعد که شربت خوب سرد شد در بطری بریزید. شربت آلبالو هم تا یکسال حتی بیشتر سالم می ماند و می توانید در تمام طول سال میل کنید.

توجه: میتوان برای گرفتن شربت بیشتر حدود یک لیوان آب جوشیده به آب آلبالو اضافه کنید. اما اینکار را توصیه نمی کنم. چون هم طعم آلبالو را کم می کند و هم رنگ آن را تغییر می دهد.

حتما بخوانید: تزیین شربت با یک ایده ساده و زیبا

و این هم تصویری از شربت و مربای آلبالوی من که همانطور که می بینید، شربت و مربای آن خیلی خوشرنگ شدند. شربت آن رنگ طبیعی آلبالو را دارد.

شربت و مربای آلبالو خوشرنگ و خوشمزه خانگی

نکات کلیدی خوشرنگ شدن مربای آلبالو

  1. آلبالو باید تازه باشد و سریع برای مربا کردن آن را آماده کنید.
  2. آلبالو و آب آلبالو نباید زیاد حرارت ببیند. برای مربا کردن، حداکثر ۳۰ دقیقه و برای شربت آلبالو حداکثر ۵ دقیقه باید بجوشد.
  3. جمع کردن کف روی مربا و شربت؛

امیداوارم این مربا و شربت آلبالو خوشرنگ و ساده را درست کنید و حتما نظرتون رو در مورد آن بنویسید. خوشحال می شوم اگر بتوانم به سوالاتتون برای درست کردن مربا و شربت آلبالو پاسخ بدم.

همچنین می توانید دمنوش آلبالو را هم درست کنید که هم خوشمزه و هم دارای خواص زیادی است. روش درست کردن دمنوش آلبالو و خواص آن را براتون در پست جداگانه نوشتم. پیشنهاد می کنم یا طرز تهیه آن آشنا شوید.

لطفاً شماهم رازهای خوشمزه و خوشرنگ شدن مرباهاتون رو برامون بنویسید.

کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید

سعیده اسلامیان

طراح و نویسنده سایت چاره دان؛ عاشق برنامه‌نویسی، نوشتن و آشپزی هستم و هر سه به من آرامش می‌دهند. امیدوارم و سعی می‌کنم که چاره‌دان را دوست داشته باشید و آن را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

ببخشید مزاحم خواندنت میشم

خواستم دعوتت کنم چاره دان رو دنبال کنی و تازه‌ترین مطالب ما در زمینه آشپزی، خانه‌داری و ترفندهای کاربردی دیگه رو هرهفته داغ در ایمیلت بخوانی…

ایمیل ندارید! از اینستاگرام ما را دنبال کنید.(کلیک کنید)