آموزشی و کاربردیسلامتمهارت زندگی

درمان سرماخوردگی در خانه بدون مصرف دارو

درمان سرماخوردگی بدون مصرف دارو در خانه - جلوگیری از سرایت سرماخوردگیسرماخوردگی مخصوصاً در فصل‌های سرد یعنی پاییز و زمستان برای ما و بچه ها یک بیماری تقریبا رایج به حساب میاد. با رعایت نکاتی مثل شستن مداوم دست و صورت و گرم نگه‌داشتن خودمان و دیگر نکات بهداشتی می‌توانیم تا حد زیادی جلوی سرایت سرماخوردگی را بگیریم. اما اگر سرما خوردیم لازم نیست سریع بع پزشک مراجعه کنیم و دارو بگیریم. برای درمان سرماخوردگی در خانه بدون مصرف دارو براتون نکاتی می نویسم که خودم هم موقع سرماخوردگی رعایت می کنم و واقعا جواب می دهد پس با من همراه باشید.

اگر بدانیم، چه نکاتی برای درمان سرماخوردگی در خانه وجود دارد و میتوانیم قبل از هر داروی شیمیایی از آنها استفاده کنیم مطمئنا به ما یا افراد خانواده در درمان سریع سرماخوردگی کمک می‌کند.

 استفاده زیاد از داروها بدن ما را در برابر آنها مقاوم کرده و شاید روزی که بدن ما واقعاً به دارو نیاز داشته باشد. آن‌وقت داروها آنگونه که باید جواب ندهند پس بهتر است تا می‌توانیم به درمان خانگی سرماخوردگی بپردازیم.

۱-برای درمان سرماخوردگی در خانه چی بخوریم؟

مواد غذایی که توصیه می‌شود در هنگام سرما خوردگی مصرف کنید:

زنجبیل:

اگر سرفه می‌کنید یا حالت تهوع دارید دمنوش زنجبیل به شما کمک می‌کند تا سرفه و تهوع خود را درمان کنید. برای درمان سرفه زیاد میتوانید از دمنوشی که در پست درمان گلودرد و سرفه با یک دمنوش خانگی عالی نوشتم رو هم استفاده کنید.

عسل و آبلیمو:

عسل دارای خواص ضدباکتری و ضدمیکروبی است. نوشیدن عسل با لیمو می‌تواند، گلودرد را کاهش دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که عسل یک سرکوب کننده مؤثر سرفه است. اگر به دنبال یک دمنوش مناسب برای سرماخوردگی هستید به شما عسل با آبلیمو و آب گرم را پیشنهاد می‌کنیم. چرا که عسل سرفه را از بین می‌برد و خوردن آن قبل از خواب باعث می‌شود شما در شب راحت‌تر تنفس کنید و باعث درمان گلودرد می‌شود. آبلیمو سرشار از ویتامین c است که برای درمان سرماخوردگی لازم است. خوردن شیر و عسل صبح ناشتا در صورتی که تب ندارید نیز توصیه می‌شود.

توجه کنید خوردن عسل برای کودکان زیر یکسال توصیه نمی‌شود.

درمان سرماخوردگی بدون مصرف دارو در خانه - عسل آبلیمو

آب و چای(مایعات):

در هنگام سرماخوردگی بیش از مواقع دیگر بدن به مایعات نیاز دارد. سعی کنید تا می توانید آب ولرم و نوشیدنی گرم بنوشید. مثلا هر یک ساعت یک لیوان چای بنوشید با این روش مخصوصا اگر در شروع سرماخوردگی هستید؛ با نوشیدن مداوم مایعات گرم باعث می‌شوید سرماخوردگی شما خیلی سریع درمان شود و جلوی ابتلا به گلوددرد نیز گرفته می‌شود.

دمنوش نعنا:

نعنا دارای خواص ضد میکروبی می‌باشد و دمنوش آن در درمان سرماخوردگی بسیار مناسب است. تعدادی برگ نعنا را به همراه ساقه آن در داخل قوری قرار دهید و به آن آب در حال جوش اضافه کنید و بگذارید ۱۵ دقیقه دم بکشد.

خوردن سوپ و حریره بادام:

این دو باعث می‌شود بدن ما گرم شود و همچنین مایعات بدن ما تأمین شود. البته بادام در تسکین گلودرد بسیار مؤثر است. دستور تهیه حریره بادام  رو کامل براتون نوشتم در کمتر از ۱۵ دقیقه آماده می شود.

درمان گلو درد در خانه چی بخوریم؟

برای درمان گلو درد میتوانید از حریره بادام و نشاسه و بادام استفاده کنید. بعلاوه به دانه هم برای درمان گلودرد بخصوص برای کودکان خیلی موثر است.

به دانه همان دانه های به است که از عطاری میتونید تهیه کنید چند ساعتی در آب داغ خیس کنید از آن ژل سفید رنگ و بدون طعم خارج می شود و آب بصورت ژله درمیاد. این ماده ژله ای خودتان بخورید و به کودک بدهید در درمان سریع گلو درد خیلی موثر است.

نصف قاشق چای خوری به دانه را در نصف فنجان آب گرم ۱ تا ۲ ساعت خیس کنید، وقتی ژل آن جدا شد، دانه ها را خارج کنید و ژل را میل کنید.

برای درمان سرماخوردگی در خانه ۶ دمنوش موثر در درمان گلودرد و سرماخوردگی هم نوشتم براتون که حتما این پست را هم بخوانید.

۲-رطوبت برای درمان سرماخوردگی در خانه

وجود رطوبت در محیط خانه باعث می‌شود جلوی رشد ویروس آنفولانزا گرفته شود. چراکه این ویروس در محیط گرم و خشک رشد می‌کند. سعی کنید خانه خود را مرطوب کنید. شما می توانید از دستگاه بخار یا یک کتری آب جوش در حال جوشیدن برای مرطوب کردن خانه خود استفاده کنید. اگر به کتری تعدادی برگ اکالیپتوس هم اضافه کنید؛ باعث از بین بردن میکروب‌های محیط می‌شود و جلوی سرایت سرماخوردگی به سایر افراد خانواده را می‌گیرد. رطوبت موجود در هوا همچنین از گرفتگی بینی، جلوگیری می‌کند.
توجه کنید برای جلوگیری از رشد قارچ‌ها آب موجود در دستگاه بخار هر روز باید تعویض شود.

۳-حمام گرم

حمام گرم باعث می‌شود حال شما را بهتر کند و در درمان سرماخوردگی بسیار مؤثر است. همچنین رطوبت در داخل حمام نیز زیاد است که همان طور که در بالا گفته شد؛ به درمان سرماخوردگی کمک می‌کند. اما توجه کنید که: بعد از بیرون آمدن از حمام خودتان را خوب بپوشانید.

برای درمان بدن درد ناشی از سرماخوردگی می توانید در آب گرم وان نمک بریزید و حدود ده دقیقه در آن استراحت کنید. اینکار باعث می‌شود دردهای عضلانی شما کاهش یابد.

۴-عرق کردن

عرق کردن یکی از روش‌های مفید در درمان سرماخوردگی و آنفولانزا است. و باعث می‌شود سرماخوردگی ما سریع‌تر درمان شود.

یک غذا یا سوپ داغ بخورید و بعد از آن هم یک نوشیدنی گرم که در آن مقداری دارچین یا زنجبیل وجود دارد. بعد بلافاصله چند عدد پتو بر روی خود انداخته و در کنار بخاری دراز بکشید تا حسابی عرق نمایید.

مواظب باشید که بعد از اینکه عرق کردید در معرض باد و سرما قرار نگیرید.

۵-خوب بخوابید و استراحت کنید:

وقتی استراحت می‌کنید یا می‌خوابید؛ به بدنتان اجازه می‌دهید که همه انرژی خود را برای مبارزه با سرماخوردگی بکار بگیرد.

درمان سرماخوردگی بدون مصرف دارو در خانه - خواب

۶- پرهیز غذایی برای درمان سرماخوردگی در خانه

مصرف نکردن غذاهای سرخ کرده ماست و غذاهای تیز، این غذاها سرماخوردگی را تشدید می‌کند. توصیه می‌شود اگر سرماخورده‌اید یا یکی از اعضای خانواده سرماخورده است؛ برای درمان سریع سرماخوردگی خود در خانه داخل خانه غذا سرخ نکنید.

برخی از علایم سرماخوردگی را نباید درمان کنید. زیرا این علایم قسمتی از روند طبیعی بهبودی و علایمی از مبارزه سیستم ایمنی بر علیه بیماری است. برای مثال تب روشی می‌باشد که بدن فرد سعی می‌کند با افزایش درجه حرارت ویروس‌ها را نابود کند. همچنین تب و افزایش درجه حرارت سبب می‌شود. عوامل کشنده میکروب‌ها در خون فرد سریع‌تر و مؤثرتر گردش نمایند. پس اگر مقدار کمی تب دارید از مصرف دارو پرهیز کنید و تا میتوانید با پاشویه تب خود را پایین بیاورید. سرفه هم علامت دیگری بوده که مجاری تنفسی فرد را از ترشحات غلیظی که ممکن می‌باشد میکروب‌ها را به ریه و سایر قسمت‌های بدن ببرند پاک می‌کند.

۷- درمان تب

برای درمان تب مؤثرترین روش پاشویه است. شما می توانید؛ بجای آب از آب‌ پیاز برای پاشویه استفاده کنید. اینکار باعث می‌شود تب سریع‌تر درمان شود. البته تب اگر خیلی بالا نباشد؛ نیاز به درمان ندارد و کمی تب موجب می‌شود میکروب‌ها در بدن از بین بروند.

برای کودکان باید نسبت به تب آن ها حساس باشید، اگر کودک تب کند بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید.

جلوگیری از سرایت سرماخوردگی به دیگر افراد خانواده:

اگر فردی در خانه دچار سرماخوردگی شده چند پیاز را قاچ کنید و در محیط خانه‌تان قرار دهید، پیاز میکروب‌های محیط را می‌کشد و محیط را ضدعفونی می‌کند.

همانطور که قبلا گفته شد با اکالیپتوس خانه را مرطوب کنید(چند برگ اکالیپتوس را در کتری گذاشته و بگذارید بجوشد. )

با دود کردن اسپند خانه را ضد عفونی کنید تا سایر افراد خانه در برابر بیماری و عفونت در امان باشند.

مداوم دست و صورت خود را بشورید. تا سرما نخورید.

سعی کنید آب کافی بنوشید تا جلوی مریض شدن خود را بگیرید.

شماهم اگر برای درمان سرماخوردگی در خانه بدون مصرف دارو تجربه ای دارید خوشحال می شوم در دیدگاه های بنویسید.

۴.۴/۵ - (۱۷ امتیاز)
کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید

سعیده اسلامیان

طراح و نویسنده سایت چاره دان؛ عاشق برنامه‌نویسی، نوشتن و آشپزی هستم و هر سه به من آرامش می‌دهند. امیدوارم و سعی می‌کنم که چاره‌دان را دوست داشته باشید و آن را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا