آشپزیترفند و تجربه آشپزی

بهترین راهکارها برای رفع ترش شدن ،شور شدن ، تلخ شدن و تند شدن غذا

ترفند ساده برای شور شدن ، ترش شدن ، تلخ شدن و تند شدن غذادر اینجا با ترفندهایی برای حل کردن مشکل شور شدن ، ترش شدن ، تلخ شدن یا تند شدن غذا و خورشت آشنا می شوید. امیدوارم این ترفندها کمک کنند تا غذای شما از شوری تلخی تندی و ترشی در بیاید.

اگر غذا زیادی ترش شد چه کنیم؟

برای رفع ترش شدن غذا شما می‌توانید یکی از راه های زیر را با توجه به نوع غذای خود و اینکه با کدام از روش های زیر سازگار است انتخاب کنید:

استفاده از شیرینی برای رفع ترش شدن غذا

۱- به خورشت خود یک تیکه نبات یا شکر و کمی زعفران با توجه به میزان خورشت خود اضافه کنید. برای ترش شدن قرمه سبزی تنها از شکر استفاده کنید.

توجه: برای اضافه کردن شکر به خورشت کم کم اینکار را انجام دهید. اجازه دهید شکری که به خورشت اضافه کردید، خوب در خورشت حل شود آن را بچشید اگر بازهم نیاز بود شکر اضافه کنید.

استفاده از سبزیجات برای از بین بردن ترشی غذا

۲- اگر سوپ یا خورشت شما ترش شده است و در آن سبزیجات و سیب زمینی دارد، از مقداری سیب زمینی و سبزیجات دیگر برای از بین بردن ترشی غذا استفاده کنید.

برای رفع ترش شدن غذا از مقداری چربی استفاده کنید

۳- از مقداری چربی برای کاهش ترشی غذا یا خورشت استفاده کنید این چربی میتواند شامل انواع روغن مانند دنبه و روغن زیتون و مقداری خامه باشد.

جوش شیرین برای رفع ترش شدن غذا

۴- روش دیگر برای رفع ترش شدن خورشت و غذا این است که از مقدار خیلی کم جوش شیرین استفاده کنید. اما این مقدر باید خیلی خیلی کم باشد چون جوش شیرین ضرر دارد.

جوش شیرین نقطه مقابل غذاهای ترش و اسیدی است؛ اما باید خیلی کم استفاده شود و در رفع ترشی غذا خیلی موثر است.

نمک برای رفع ترش شدن غذا

۵- نمک میتواند ترشی غذا را کاهش دهد، اگر غذا یا خورشتتان هنوز نمک زیاد نزدید و شور نمی شود، برای رفع ترشی غذا مقداری نمک به خورشت اضافه کنید تا ترشی غذا کم شود.

اینم از تجربه دوست عزیزمون برای از بین بردن ترشی خورش

” در رابطه با ترش شدن خورشت منهم یک راهکار سراغ دارم که خیلی خوب و موثره و اون استفاده کردن از یک پیاز متوسطه که با رنده ریز رنده و پیاز داغ بشه و به خورشت در حال جوشیدن اضافه شود، نیم ساعت بجوشه این بدلیل شیرین شدن پیاز بعد از سرخ شدن هست. ”

چاره شور شدن غذا چیست؟

چاره شور شدن غذا چیست

برای از بین بردن شوری غذا با توجه به نوع غذای خود یکی را راه حل زیر را انتخاب کنید.

۱- برای حل مشکل شور شدن غذا یک قاشق نوشابه داخل غذا بریزید.

۲- یا برای رفع شوری غذا از سیب زمینی استفاده کنید. سیب زمینی را پوست بکنید به چند تیکه بزرگ برش بزنید و داخل خورشت بندازید و بعد از حدود نیم ساعت آنها را از خورشت خارج کنید.

 

۳- برای غذاهایی که فکر می کنید سیب زمینی ممکن است طعم آن را خراب کند مثل آش رشته که شور شده و … می‌توانید مقداری خمیر با آرد گندم درست کنید. آن را به شکل گلوله‌هایی به اندازه گردو درآورید و داخل خورشت خود بیندازید. بعد از نیم ساعت که داخل خورشت جوشیدند آن‌ها را از خورشت خارج کنید.

نگران نباشید خمیر سریع سفت می شود و اصلا داخل غذا پخش نمی شود.

تجربه من: من یکبار برای شور شدن آش رشته از گلوله های خمیر استفاده کردم. خوب بود و تا حدی شوری آش منو گرفت. اول نمی شد اصلا آش رو خورد؛ اما وقتی از گلوله خمیر استفاده کردم بهتر شد و قابل خوردن شد.

۴- برای برنج هم اگر بعد از دم کش کردن متوجه شوری آن شدید، خورشتتان را بدون نمک یا کم نمک درست کنید. وگرنه دیگر نمی توان کاری کرد یا راه حل شماره ۵ را انجام دهید. اما اگر هنوز آن را دم کش نکردید؛ که راحت است روی آن آب بگیرید تا شوری آن برود.

۵- راه دیگری که می توانید برای همه غذاهایی که شور شده استفاده کنید این است که: غذا را دوباره درست کنید، اما به آن نمک نزنید و غذای شور شده را با آن قاطی کنید. با این روش دیگر غذاها اصراف نمی‌شود و شوری غذا از بین می رود. زیادی غذا را می توانید در یخچال قرار دهید و در وعده های دیگر استفاده کنید.

اگر غذای آبکی هست مانند خورشت می توان کمی از آب آن را بریزید و دوباره آب و ادویه اضافه کنید. ولی حتما به خورشت آب جوش اضافه کنید اضافه کردن آب سرد به خورشت ظاهر خورشت را خراب می کند.

تجربه من: این روش را هم برای شور شدن خورشت امتحان کردم، عالی بود قسمتی از آب خورشت را ریختم و دوباره به خورشت آب اضافه کردم. ولی نباید خیلی آب خورشت رو بریزید چون خورشتتون طعمش از بین میره در حد یک نیم کاسه کافیه؛ این روش بیشتر برای وقتی هست که یکم شور شده.

۶- اضافه کردن کمی آبلیمو یا سرکه برای رفع شور شدن غذا نیز مؤثر است. ولی مواظب باشید خیلی اضافه نکنید که طعم خورشت خراب شود. کم کم سرکه اضافه کنید بعد از یک الی دو دقیقه خورشت را بچشید و تا حدی که در طعم خورشت تاثیر ندارید سرکه اضافه کنید.

۷- برای گرفتن شوری ترشی آب آن را بریزید و بجای آن آب جوشیده سرد به ترشی اضافه کنید. همچنین کلم و هویچ، ذرت به ترشی شوری آن را کم می کند.

۸- برای گرفتن شوری خیار شور آب آن را بریزد و به آن آب جوشیده سرد اضافه کنید. یا موقع مصرف آن حدود نیم ساعت آن را در آب قرار دهید تا شوری آن برود.

راه حل تند شدن غذا چیست؟

رفع تند شدن غذا با چند راهکار ساده روش های رفع ترش شدن غذا

برای رفع تندی غذا  با توجه به نوع غذای خود یکی از روش های زیر را انتخاب کنید:

یک اسید اضافه کنید:

با توجه به میزان غذا و تندی غذای خود، کمی آبلیمو ترش یا سرکه یا گوجه فرنگی را به غذا اضافه کنید. بهتر است کم کم اینکار را انجام دهید تا غذا ترش نشود. اجازه دهید آبلیمو یا سرکه‌ای که اضافه کردید یک دقیقه داخل خورشت بجوشد؛ بعد خورشت را بچشید. اگر بازهم نیاز بود دوباره آبلیمو اضافه کنید. با این روش خیلی سریع تندی غذا از بین می رود.

مقداری گوجه هم اگر با غذای شما سازگار است اضافه کنید.

برای رفع تندی غذا از لبنیات استفاده کنید:

لبنیات مانند شیر، ماست یا خامه می تواند تا حد زیادی تندی غذا را از بین ببرد در صورتیکه غذای شما با این مواد سازگار است مقدار به غذاتون اضافه کنید.

برای از بین بردن تندی غذا از یک شیرین کننده استفاده کنید:

اضافه کردن مقدار خیلی کم شکر هم می تواند تندی غذا را کم کند. فقط کم کم شکر اضافه کنید و بعد از تست کردن اگر لازم است دوباره شکر اضافه کنید که طعم غذای شما خراب نشود.

از سبزیجات و کربن هیدرات ها استفاده کنید:

اگر سوپ یا خورشت تند شده می توانید مقدار سیب زمینی ، برنج یا آرد گندم و … به خورشت و سوپ خود اضافه کنید تا تندی غذا را کم کند.

راه حل تلخ شدن غذا چیست ؟

برای رفع تلخی غذا می‌توانید؛ سیب زمینی رنده شده به خورشت بزنید. یا مقداری زعفران همراه شکر یا قند دم کنید و به خورشت خود اضافه کنید.

توجه: لیمو عمانی باید حداقل ۱ ساعت در آب خیس بخورد بعد به خورشت اضافه شود. وگرنه خورشت را تلخ می کند. روی لیمو عمانی چند سوراخ ایجاد کنید داخل آب سرد در یک کاسه قرار دهید و روی آن یک کاسه کوچکتر قرار دهید تا کاملاً در آب قرار بگیرد تا یک الی دو ساعت خیس بخورد.

همانطور که در بالا گفتیم برای رفع شوری، ترش شدن ، تندی و تلخی غذاهایی که آبدار هستند، مثل انواع خورشت ها راه‌های ساده‌‌ای وجود دارد. که به بعضی از این روش ها اشاره کردیم. اما اگر غذاهای بدون آب بدمزه شدند، خیلی سخت یا حتی غیرممکن است که بتوانید مزه آنها را تغییر دهید. می توانید از سر آن غذا با ادویه کم دوباره درست کنید و آنها را باهم قاطی کنید، تا غذایی که درست کردید اصراف نشود و مجبور نباشید آن را دور بریزید.

لطفا اگر شماهم برای رفع شور شدن ، ترش شدن ، تلخ شدن و تند شدن غذا راهی می شناسید که در اینجا نوشته نشده. تجربه خودتون رو بنویسید.

۳.۹/۵ - (۸۹ امتیاز)
کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید

سعیده اسلامیان

طراح و نویسنده سایت چاره دان؛ عاشق برنامه‌نویسی، نوشتن و آشپزی هستم و هر سه به من آرامش می‌دهند. امیدوارم و سعی می‌کنم که چاره‌دان را دوست داشته باشید و آن را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

‫۱۰ دیدگاه ها

  1. سلام و خدا قوت. راهکاراتون خیلی خوب و مفید هستن. در رابطه با ترش شدن خورش منهم یک راهکار سراغ دارم که خیلی خوب و موثره و اون استفاده کردن از یک پیاز متوسطه که با رنده ریز رنده و پیاز داغ بشه و به خورش در حال جوشیدن اضافه شود، نیم ساعت بجوشه این بدلیل شیرین شدن پیاز بعد از سرخ شدن هست. با سپاس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا